سی دی دریا

مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی بیشتر می شود

مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی بیشتر می شود

به گزارش سی دی دریا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد افزایش مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی با استفاده از نوآوری بکارگرفته شده در شرکتهای دانش بنیان است.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اگر محصولی باکیفیت و جذابیت بالا، مبتنی بر نیاز جامعه هدف و با کارکرد قابل قبول تولید شود؛ در بازار داخلی و بین المللی جایگاه درست خویش را پیدا خواهد نمود.
این محصولات مزیت رقابتی، رشد سریع و سودآوری بالایی را تجربه می کنند و خود به خود توجه سرمایه گذاران و مخاطبان را جذب خواهند کرد. این مورد در همه صنایع و در تمام عرصه های فناورانه صدق می کند و اگر تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات به این شاخص ها بی تفاوت باشند؛ نمی توانند نبض بازار را در دست بگیرند و بازنده خواهند بود.
به طور مثال در صنعت گیاهان دارویی غفلت از مزیت های اقلیمی، نیاز بازار، شناخت درست از بازار جهانی، توانمندی های موجود و غیره؛ زمینه شکست پروژه ها و عدم موفقیت در بازار داخلی و بین المللی را برای فعالان این حوزه بوجود می آورد. بنابراین تنها کسب و کارهایی در بازار ماندگار می شوند که متفاوت تر و با مزیت های رقابتی بیشتری فعالیت می نمایند.
چند سالی است که داروهای گیاهی باردیگر به کانون توجه پروتکلهای درمانی بازگشته اند. در واقع این اتفاق هم به دنبال افزایش احتیاج به دارو، سازگاری گیاهان دارویی با بدن و تاکید سازمان جهانی بهداشت بر جایگزینی داروهای شیمیایی به وسیله داروهای طبیعی رخ داده و سبب شده است تا تجویز و مصرف داروهای گیاهی افزایش یابد. همینطور عوارض جانبی، هزینه بر و زمانبر بودن کشف و تولید داروهای شیمیایی، مصرف گیاهان دارویی را در صنایع بهداشتی و دارویی افزایش داده است.
به همین دلیل همه کشورها در تلاش هستند تا بر اساس ظرفیت های اقلیمی و سرزمینی خود تولیدات این محصولات را ارتقا دهند و به بازار جهانی آن هم دست یابند. در ایران که یکی از کشورهای پیشرو و دارای تاریخی برجسته استفاده از این گیاهان به حساب می آید هم این مورد مدنظر قرار گرفته و نهادهای مختلفی در این حوزه فعالیت می نمایند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم بعنوان یکی از بازیگران این عرصه به این حوزه ورود کرده است و با شناخت خوبی که از زیست بوم نوآوری کشور دارد، با ایجاد برنامه توسعه شتابدهنده حوزه داروها و فرآورده های گیاهی انسانی و دامی به منظور تکمیل زنجیره ارزش گیاهان دارویی و توسعه بازار اقدامات موثری را در پشتیبانی از گروههای فناور عملیاتی کرده است.
همچنین هرساله بیشتر از ده ها طرح توسعه محصولات فناورانه هم با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت های ستاد اجرایی شده و محصولات آن وارد بازار سلامت کشور می شود.

1401/03/11
22:53:49
0.0 / 5
500
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا