سی دی دریا
معاون سازمان نظام صنفی رایانه ای مطرح كرد؛

سال جدید زمان کلیدی برای گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات

سال جدید زمان کلیدی برای گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات

معاون فناوری و برنامه ریزی سازمان نظام صنفی کامپیوتری سال جدید را زمان کلیدی برای گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات دانست و اظهار داشت: حتی جهاد تبیین هم نیازمند ابزارهای فناوری اطلاعات است.به گزارش سی دی دریا به نقل از سازمان نظام صنفی کامپیوتری، احمد نیرومند گفت: در طول تاریخ، گذاره های مختلفی عامل ایجاد قدرت ها، تمدن ها و نظم نوین جهانی بوده و آنچه در جهان امروز بعنوان گذاره عصر جدید مطرح است، فناوری اطلاعات و توانمندی کشورها در این حوزه می باشد.
وی با اعلان اینکه امروزه کشوری که قدرت بیشتری در استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات، قدرت تحلیل داده ها و هوش مصنوعی داشته باشد، در نظام جهانی نیز جایگاه برتری دارد و در تمام عرصه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موفق تر و پیشتاز خواهد بود، اظهار داشت: کشور ما نشان داده که باتوجه به توان بالای فناوران و متخصصان داخلی، استعداد و ظرفیت استفاده از فناوری اطلاعات بعنوان ابزار گذاره تمدنی را دارد و می تواند از این فرصت برای توسعه متوازن کشور استفاده کند؛ البته تحقق آن نیازمند گسترش زیرساخت ها و تامین بودجه است.
نیرومند افزود: باید این باور در کشور ما تقویت شود که تمامی کارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بطور مستقیم یا غیرمستقیم، متکی به فناوری اطلاعات است و اگر زیرساخت های این حوزه را تقویت نماییم، تأثیرات مثبت آن، در همه ابعاد مشاهده خواهد شد.
وی با تاکید بر این که حتی جهاد تبیین هم نیازمند ابزارهای فناوری اطلاعات است، به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص «جهاد تبیین» اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله مطالبه رهبر معظم انقلاب است که در این جهاد و جنگ بی امانی که میان اسلام و کفر وجود دارد ما به ابزارها و رسانه هایی مانند اینترنت نیاز داریم که تمامی این موارد در بستر فناوری اطلاعات است و باید این بستر را تقویت نماییم.
وی اظهار داشت: عمده شبهه افکنی هایی که نیازمند تبیین است، در فضای مجازی و با بهره گیری از ابزارهای فناوری اطلاعات صورت می گیرد و باید اقدام تبیینی متقابل ما، متناسب با ابزارهای شبهه افکنان باشد و اگر جهاد تبیین یک فریضه باشد، وظیفه حکومت و دولت تهیه ابزار و آماده سازی ابزار عمل به این فریضه خواهد بود.
معاون سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور اظهار داشت: نکته مهم دیگر، نیازهای جامعه است که باید مورد توجه بیشتری باشد، و از آنجائیکه دسترسی مردم به ابزار فناوری اطلاعات، ساده ترین و سریع ترین روش برای رسیدن به بخش عمده ای از عدالت اجتماعی است، پس مردم ما حق دارند از به روزترین ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده کنند. چونکه علاوه بر ایجاد سهولت در انجام کارها، مزیت هایی دیگری مانند پایین بودن هزینه، کاهش ترددهای غیرضروری و حذف بروکراسی های نامطلوب اداری را نیز با خود دارد.
نیرومند اضافه کرد: گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات در کشور، حتی برای مدیران ارشد هم دارای مزیت خواهد بود و می توانند با داده ها و تحلیل های استخراج شده، میزان خطا در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه ها را کاهش دهند. وی افزود: در کنار سفرهای استانی مدیران که اقدام مهم و اثرگذاری است، داشبوردهای مدیریتی مبتنی بر تکنولوژی اطلاعات می تواند بصورت آنی و منظم، به اندازه حجم گزارش های به دست آمده در سفرهای استانی، داده های اطلاعاتی در اختیار مدیران ارشد قرار دهد.
وی اظهار داشت: نکته مهم دیگر این است که طبق تجربه سالهای اخیر، اثبات شده است که خیلی از تصمیم سازی های مدیران ما متأثر از بازخوردها و واکنش های اجتماعی است و لازم است اشراف کاملی در این عرصه وجود داشته باشد، بدین سبب فناوری اطلاعات می تواند یک بستر امن، پرسرعت، قابل اطمینان و بومی برای مدیران بوجود آورد تا با پایش دقیق این حوزه، دقت و اطمینان تصمیم سازی خودرا بالا برند.
معاون سازمان نصر کشور اشاره کرد: در کنار همه این امتیازات، تردید نداشته باشیم که گسترش زیرساخت های ارتباطی، منجر به جهش تولید، رشد اقتصادی، جبران کم کاری دولت های گذشته و عبور از معضلاتی مانند فسادهای اداری خواهد شد و همه این ها با ابزارهای فناوری اطلاعات دست یافتنی است.
به گفته وی، هم اکنون طبق خبرها و پیش بینی های ارائه شده، درآمد نفتی کشور روند افزایشی به خود گرفته که بسیار امیدوارکننده است اما این نگرانی هم وجود دارد که باردیگر کشور گرفتار بیماری هلندی شود و بجای سرمایه گذاری در زیرساخت های داخلی، به سمت واردات حرکت نماید. بدین جهت انتظار از دولت این است که این درآمدها را در حوزه های مطمئن مانند فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کند چونکه علاوه بر همه مزیت های اشاره شده، یک اقدام ملموس برای عموم مردم خواهد بود و کیفیت زندگی و دریافت خدمات در سراسر کشور را ارتقا خواهد داد. ضمن آنکه به توسعه متوازن و ایجاد فرصت های برابر برای عموم مردم نیز کمک خواهدنمود.
نیرومند با تاکید بر این که فناوری اطلاعات، بهترین، عاقلانه ترین، پرسودترین و زودبازده ترین حوزه ای است که می توان در آن سرمایه گذاری کرد و انتظار این است که دولت، برنامه ریزی ویژه ای برای آن داشته باشد، اشاره کرد: کشور ما برای گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات، یک زمان طلایی دارد و اگر در انجام آن تعلل نماییم، نه فقط ممکنست از نظر اقتصادی این فرصت را از دست بدهیم بلکه با به تأخیر انداختن آن، فاصله ما با کشورهای توسعه یافته بیشتر خواهد شد.

1401/02/06
23:45:42
0.0 / 5
591
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا