سی دی دریا
در آزمایشگاه نقشه برداری مغز؛

تحقیقات علمی با مبحث بررسی عوارض کووید ۱۹ روی مغز صورت گیرد

تحقیقات علمی با مبحث بررسی عوارض کووید ۱۹ روی مغز صورت گیرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اظهار داشت: میتوان درباره مسائل و عارضه های بعد از کووید۱۹ و صدمه های آن بر مغز، مطالعاتی در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز انجام داد.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی در بازدید از آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اظهار داشت: میتوان با انجام آزمایشات و ارجاع محققان به این آزمایشگاه از معطل شدن بیماران جلوگیری کرد.
پناهی افزود: با استفاده از تمام ظرفیت های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز میتوان آنرا به یک بازوی تحقیقاتی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تبدیل کرد.
وی افزود: با عنایت به عدم دسترسی به اطلاعات فنی کالیبراسیون دستگاه ها در بیمارستان ها امکان چاپ مقاله در ژورنال ها با رتبه بالا نیست که میتوان این مشکل را توسط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز رفع کرد.
پناهی ضمن اشاره به دقت پژوهشها در عارضه های مغزی که می تواند با تصویربرداری در موسسه هایی مثل آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز مشخص شود بیان نمود: میتوان در مورد مسائل و عارضه های بعد از کووید و صدمه هایی که در اثر مبتلا شدن به این بیماری به مغز وارد می شود مطالعه کرد.
در ادامه دکتر محمدرضا آی رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در مورد نحوه انتصاب رئیس آزمایشگاه و هیئت امنا و تبادل نظر بین رشته های علوم پزشکی و علوم مهندسی صحبت و همینطور به نحوه اختصاص فضا برای ساخت این موسسه اشاره نمود و اظهار داشت: تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز سریعترین پروژه دولتی بوده که تنها در مدت شش ماه تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است.
رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در پاسخ به دکتر پناهی در مورد امکان انجام پروژه های حیوانی اظهار داشت: تجهیزات آزمایشگاه دارای کویل های مخصوص حیوانات است و میتوان در این آزمایش ها از آنها استفاده نمود.
همچنین دکتر مجید نیلی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به اینکه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، محلی برای دسترسی افراد متخصص و برجسته است اضافه کرد: باید به گسترش تجهیزات و افزایش بودجه آزمایشگاه کمک کرد؛ هم اکنون این مرکز از تمام ظرفیت های وقت دهی و عرضه خدمات استفاده می نماید. این امر می تواند گامی باشد برای ایجاد زنجیره ای از آزمایشگاه های ملی نقشه برداری مغز و انجام پروژه های بین رشته ای تا بتوان به عرضه خدمات بهینه پرداخت.

1401/02/05
20:14:46
0.0 / 5
568
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا