سی دی دریا
وزیر ارتباطات:

ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور 4 برابر می شود

ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور 4 برابر می شود

سی دی دریا: وزیر ارتباطات از برنامه ریزی برای 4 برابر شدن ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور و نیز تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتای منطقه آگاهی داد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، مراسم رونمایی از ۳ پروژه راهبردی شرکت ارتباطات زیرساخت شامل «رونمایی از نقشه راه افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل در راه تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه» و «تبادل قرارداد پروژه توسعه و ارتقای شبکه انتقال کشور به ظرفیت ۲۰ ترابیت با بهره گیری از توان داخلی» و «شبکه سیگنال رسانی زمینی صداوسیما به تمام نقاط کشور» بعدازظهر امروز چهارشنبه در وزارت ارتباطات اجرا شد.
در این مراسم عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که ما در دولت سیزدهم به دنبال توسعه یک شبکه باکیفیت و پرسرعت در سراسر کشور هستیم، گفت: بهره برداری از پروژه سیگنال رسانی زمینی نشان داد که توانایی انجام یک کار بزرگ گروهی و بین دستگاهی در کشور وجود دارد.
وی اضافه کرد: بااینکه بنظر می رسد که کار گروهی در فرهنگ ما کمتر نهادینه شده است، اما اکنون شاهد می باشیم که یک کار بزرگ در تعامل و همکاری دستگاه های مختلفی همچون شرکت ارتباطات زیرساخت، رسانه ملی، شرکت نفت، راه آهن، شهرسازی و مخابرات در سطح مدیریتی به نتیجه رسیده و مردم از نعمات آن بهره مند شده اند.
درخواست زارع پور از جبلی برای اشتراک گذاری زیرساخت های برودکست
زارع پور با اشاره به این که در پروژه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما، «برودبند» به کمک «برودکست» آمد و زمینه پخش مناسب سیگنال های تلویزیونی را مهیا کرد، ابراز امیدواری کرد که در ادامه نیز رسانه ملی با اشتراک گذاری زیرساخت های برودکست، امکان افزایش ظرفیت دیتا در کشور را فراهم آورد.
وزیر ارتباطات با اعلان اینکه با روحیه تعاملی که در آقای جبلی رییس رسانه ملی دیده می شود، حتما می توان از ظرفیت حداکثری وزارت ارتباطات و صدا و سیما در زمینه های مختلفی از سرویس و زیرساخت، استفاده کرد، اضافه کرد: بطور قطع رسانه ملی می تواند به کمک توسعه سکوهای پلتفرمی داخل کشور بیاید. این سازمان می تواند در زمینه فرهنگ سازی فناوری اطلاعات نقش کلیدی داشته باشد و ما هم آمادگی داریم در عین حداکثر استفاده از ظرفیت ها، حداقل چالش ها را داشته باشیم.
وی افزود: همه تلاش ها باید صورت بگیرد تا مردم از ارتباطات باکیفیت استفاده کنند و اراده دولت همین است. کما این که امروز نیز دستور ویژه رییس جمهوری به ما اعلام گردید که دسترسی باکیفیت برای مردم فراهم نماییم.
زارع پور با اشاره به این که فناوری اطلاعات می تواند بستر حل خیلی از مشکلات باشد، اشاره کرد: زیرساخت رسیدن به ارتباطات باکیفیت، ایجاد یک شبکه پرسرعت در کشور است که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات نیز به آن اشاره شده است. بدین جهت ما حدود ۱۰ روز پیش پروژه «فیبرنوری نقاط» را برای تحقق این هدف، استارت زدیم.
وی با اعلان اینکه اکنون نیم میلیون پورت فیبرنوری پرسرعت آماده واگذاری به متقاضیان در دو استان است، اظهار داشت: ما شرایطی را فراهم می آوریم تا هر کسب وکار و کاربری که نیاز به اتصال فیبر داشت، بتواند از این امکان استفاده نماید. این پروژه در خیلی از کشورها یک برنامه ریزی ۱۰ ساله است اما ما اراده کرده ایم که آنرا ظرف ۳ سال آینده به پایان برسانیم.
ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور ۴ برابر می شود
وزیر ارتباطات لازمه تحقق پروژه فیبرنوری نقاط را تقویت ظرفیت شبکه انتقال در داخل استانها و شبکه بین استانی زیرساخت ارتباطات کشور عنوان نمود و اظهار داشت: اکنون ظرفیت زیرساخت شبکه بین استانی کشور ۳۲ ترابیت است که تقریباً ۳ برابر میزان ترافیکی است که در شبکه درحال گردش است. اما با توجه به این که پروژه فیبرنوری نقاط، سرعت دسترسی را چند صد مگابیتی می کند، لزوم توسعه این زیرساخت از اکنون احساس شده است.
وی اظهار داشت: بدین جهت امروز قرارداد توسعه ظرفیت انتقال شبکه داخلی کشور را به امضا رساندیم و برای نخستین بار مقرر است با بهره گیری از تجهیزات کاملاً بومی، ۲۰ ترابیت به حجم ظرفیت شبکه فعلی افزوده می شود.
زارع پور ابراز امیدواری کرد: سال آینده در همین زمان، بهره برداری از این افزایش ظرفیت افتتاح و قرارداد برای پروژه بعدی با ظرفیت بخش خصوصی و توان داخلی به امضا برسد.
به گفته وی، مطابق برنامه ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی داخل کشور به ۴ برابر وضعیت فعلی یعنی ۱۲۰ ترابیت تا اختتام دولت سیزدهم می رسد.
برنامه ریزی برای تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا
وزیر ارتباطات با رونمایی از نقشه راه افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل برای تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه اظهار داشت: از شروع دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده است. در برنامه داریم که ظرفیت ترانزیت دیتا کشور را تا اختتام دولت به ۴ ترابیت برسانیم که امروز به ۵۰ درصد این هدف رسیده ایم.
وی با اعلان اینکه اگر همه پای کار بیایند جای افزایش بیشتر ظرفیت وجود دارد، اظهار داشت: این ظرفیت ها را فراهم نموده ایم تا به هاب ترافیکی منطقه تبدیل شویم.
زارع پور در توضیح این هدف اشاره کرد: ایران بواسطه وضعیت جغرافیایی که دارد امکان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست. بطور قطع ترافیکی که از بستر ایران و از مسیر زمینی خاک سرزمین ما عبور می کند کیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر کشورها برسد.
وی اظهار داشت: ما باید از این مزایای انتقال دیتا از خشکی به نفع کشورمان استفاده نمائیم و در عین حال که نیاز کشور را برای ارتباطات باکیفیت فراهم می نماییم، کیفیت این ارتباطات را برای منطقه هم ارتقا دهیم. با توان و انگیزه ای که در بین همکارانمان وجود دارد بطور قطع به این نقطه دست پیدا خواهیم کرد.


منبع:

1400/12/04
20:58:03
0.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سی دس دریا