سی دی دریا
معاونت علمی اعلام كرد؛

اعزام پژوهشگران به آزمایشگاههای برتر دنیا

اعزام پژوهشگران به آزمایشگاههای برتر دنیا

سی دی دریا: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارتقای دانش و توانمندی پژوهشگران و متخصصان ایرانی از اعزام پژوهشگران به آزمایشگاه های برتر و تراز اول دنیا حمایت می کند.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری بنیاد ملی نخبگان، پژوهشگاه دانش های بنیادی و پژوهشگاه چشمه نور ایران از اعزام کاربران ایرانی به آزمایشگاه های برتر دنیا حمایت می کند.
این حمایت با هدف دسترسی پژوهشگران و فعالان صنایع کشور به چشمه های نور سنکروترونی بین المللی و انجام آزمایشات تراز اول در سطح جهانی، صورت می گیرد.
بر مبنای این برنامه حمایتی، ضمن ایجاد شبکه پشتیبانی علمی و مالی از پژوهشگران و فناوران سراسر کشور، زمینه برای دسترسی به چشمه های نور سنکترونی بین المللی و انجام آزمایش های تراز اول در سطح جهانی تسهیل می شود. هزینه های سفر و اسکان برای گروههای کاربری که طرح های پژوهشی آنها در یکی از آزمایشگاه های سنکترونی دنیا پذیرفته شده باشد، تأمین می شود.
سنکروترون نوعی از شتاب دهنده ذرات به شکل یک حلقه دایره ای است که با کمک میدان های الکتریکی و مغناطیسی، تابش الکترومغناطیسی تولید می کند. ذراتی که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در یک محیط الکترومغناطیسی حرکت می کنند، در جهت حرکتشان، نوری منتشر می کنند که تابش سینکروترون یا نور سنکروترون نامیده می شود.


منبع:

1400/12/03
12:36:26
0.0 / 5
618
تگهای خبر: شبكه , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سی دس دریا