سی دی دریا

باغ های انگور سیستان توسعه می یابند

باغ های انگور سیستان توسعه می یابند

سی دی دریا: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود طی پروژه ای باغ های انگور سیستان و بلوچستان توسعه می یابند.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، طرح ساماندهی باغات انگور یاقوتی به‎ منظور رونق فناوری های موجود در توسعه و تولید این میوه، در ۶ پایلوت نیم هکتاری در سیستان، در حال انجام می باشد.
شرایط اقلیمی و اکولوژیکی، از عوامل اساسی محدودیت کشت تعدادی از محصولات در مناطق مختلف است. انگور یکی از محصولات با ارزش باغبانی است که در وضعیت آب و هوایی نیمه گرمسیری تا معتدله و سردسیری، قابل کشت و پرورش است.
در سالهای اخیر، توسعه کشت و مدیریت باغ های موجود تعدادی از محصولات باغبانی در مناطق جنوب کشور با تهدیدات جدی روبه رو شده است. انگور با اهمیت ترین محصول باغی در منطقه سیستان است که کشت و کار ارقام متنوع آن از دیرباز متداول بوده است.
بهبود تولید انگور پیش رس و زودرس و عرضه آن در ماه های ابتدای سال در سیستان، که هم زمان با تقاضای بسیار زیاد این محصول در بازارهای ایران و کشورهای همسایه و همین طور کمبود دیگر گونه های میوه در بازار است، از اهداف اصلی طرح ساماندهی باغات انگور یاقوتی است.
این طرح در سیستان، در ۶ پایلوت نیم هکتاری که شامل ۳ پایلوت راه اندازی باغات نوین و ۳ پایلوت اصلاح باغات موجود است، انجام می پذیرد.
هدف اصلی طرح حاضر، ساماندهی فناوری های موجود در توسعه و تولید انگور در سیستان در قالب یک کار توسعه ای و ترویجی است.
براین اساس تلاش می شود با راه اندازی باغ های جدید از ارقام و کلون ها، اصلاح و نوسازی باغ های درجه دو و اصلاح روش تربیت، راه اندازی سایبان در باغ های نوین و باغ های اصلاح شده و ترویج و توسعه اصول به باغی در باغ های جدید و اصلاح شده و دیگر باغ های منطقه، اهداف اصلی طرح برآورده شود.
از دستاوردهای مهم این طرح می توان به توسعه تکنولوژیهای جدید برای پیش رس کردن تولید انگور تا حد امکان و توسعه فناوری های بهبود کمی و کیفی محصول و فرآورده های انگور اشاره نمود.
با این طرح، تکنولوژی های جدید تبدیل و فرآوری سایر محصولات با ارزش افزوده بالا از انگور، توسعه می یابد و زمینه های توسعه فناوری حمل و نقل و نگهداری طولانی مدت این میوه فراهم می شود.
این طرح همین طور به توسعه فناوری بسته بندی مناسب با طول عمر بالا و توزیع محصول می انجامد و زمینه های توسعه فناوری های کاهش مصرف آب در باغات انگور را فراهم می آورد.
طرح «ساماندهی باغات انگور یاقوتی» که توسط شرکت پیک زیست فناوران کارآفرین انجام می گیرد، با حمایت های کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در راه توسعه قرار گرفته است.


منبع:

1400/11/29
12:17:36
0.0 / 5
414
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سی دس دریا