سی دی دریا

دستگاهی که با هوش مصنوعی سلامت دندان ها را کنترل می کند

دستگاهی که با هوش مصنوعی سلامت دندان ها را کنترل می کند

به گزارش سی دی دریا دستگاهی ابداع شده که از دندان ها عکس می گیرد و با کمک هوش مصنوعی عکس ها را تحلیل و به کاربر سفارش هایی می کند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، الان مسواک های مجهز به دوربین ابداع شده اند و کاربران کمک می کنند شیوه تمیز کردن دندان هایشان را بهتر ببیند. اما شرکت «زامینگو» اقدامی فراتر انجام داده و با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را تحلیل می کند. بدین سان کاربران می توانند سلامت دندان و لثه های خویش را رصد کنند. شرکت زامینگو در واقع یکی از زیرمجموعه های دانشگاه ETH زوریخ است.
این دستگاه در واقع دندان ها را مسواک نمی زند و به جای حلقه ای از فرچه های چرخان دارای یک دوبین دیجیتال کوچک و ضد آب است که دور آن ۸ چراغ ال ای دی قرار دارد. کاربران بعد از مسواک زدن می توانند این دستگاه را به داخل دهان ببرند و با کمک آن ۶ عکس از دندان های بالایی و پایینی خود ثبت کنند. این تصاویر به صورت بی سیم به یک اپiOS در آیفون یا آی پد منتقل می شود. در مرحله بعد الگوریتم های هوش مصنوعی هرگونه التهاب و جرم را ردیابی کنند. گروهی از کارشناسان دندانپزشکی این الگوریتم ها را توسعه داده اند که مخزنی از هزاران تصویر ثبت شده توسط دستگاه زامینگو را تحلیل و مشکلات موجود در هریک را شناسایی می کند. اپ همراه دستگاه با عنایت به موارد ردیابی شده به کاربر سفارش می کند تا شیوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خویش را بهتر کند یا به آنها سفارش می کند به پزشک رجوع کنند. در واقع هرچند زامینگو بعنوان دستگاهی قابل مصرف برای عموم مردم عرضه می شود اما برخی دندانپزشکان هم اکنون از آن در کلینک هایشان استفاده می نمایند. البته باید اشاره نمود این فناوری هم اکنون قادر به ردیابی پوسیدگی نیست. توسعه دهندگان ابزار امیدوارند با توسعه بیشتر هوش مصنوعی، این توانایی را هم فراهم نمایند. این دستگاه با قیمت ۱۰۰ دلار عرضه شده است.

1400/11/03
14:28:41
0.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سی دس دریا