سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا اعلام شد؛

۸ ماده از طرح جهش تولید دانش بنیان امروز بررسی می شود

۸ ماده از طرح جهش تولید دانش بنیان امروز بررسی می شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۱۲ طرح جهش تولید به تصویب رسیده اظهار داشت: 8 ماده این طرح امروز بررسی می شود و امیدواریم که امروز جلسه آخر برای طرح جهش تولید دانش بنیان باشد.اسفندیار اختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت «طرح جهش تولید دانش بنیان» اظهار داشت: این طرح اصلاح قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان است که در سال ۸۹ به تصویب رسیده بود.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در واقع مواردی که در قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان بوده در طرح «جهش تولید» اصلاح شده است، اظهار داشت: مواردی در قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان که کارایی لازم را نداشته تغییر کرده و موادی به آن قانون اضافه شده است.
اختیاری با اشاره به اینکه طرح جهش تولید دانش بنیان ۲۰ ماده دارد، اظهار داشت: تابحال ۱۲ماده این طرح بررسی و تصویب شده و دو بند از این ۱۲ ماده به کمیسیون ارجاع داده شده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که در این ۱۲ بند موارد مختلفی دیده شده است، اظهار داشت: ساختار شرکتهای دانش بنیان در این طرح کمی تغییر کرده است.
امیدواریم تصویب طرح جهش امروز نهایی شود
وی با اشاره به اینکه هشت ماده باقی مانده از طرح جهش تولید پیشنهاد آنچنانی ندارد و امروز در مجلس مطرح می شود، اظهار داشت: امیدواریم که امروز جلسه آخر برای طرح جهش تولید دانش بنیان باشد.
برخی مواد طرح جهش احتیاج به آئین نامه دارند
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که پس از تصویب کل طرح «جهش تولید دانش بنیان» از چه زمانی اجرایی می شود اظهار داشت: پس از تایید و تصویب باید آئین نامه های مختلفی برای اجرای این طرح نوشته شود؛ حداکثر زمان برای تدوین آئین نامه ها ۳ ماه است.
وی افزود: هر کدام از مواد، آئین نامه خاص خویش را دارد که باید به تایید هیئت وزیران برسد؛ آئین نامه های هر کدام از مواد طرح جهش تولید دانش بنیان، توسط وزارت اقتصاد، معاونت علمی و... نوشته می شود.
وی اضافه کرد: البته برخی از مواد طرح جهش تولید که نیازمند آئین نامه نیستند باید پس از تصویب و ابلاغ اجرایی شوند.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: پس از نوشتن آئین نامه باید به تایید شورای نگهبان برسد و بعد از آن قابلیت اجرایی شدن دارد.
برخی بندهای تایید شده طرح جهش تولید دانش بنیان
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به بخش هایی از طرح جهش تولید که به تصویب رسیده افزود: یک شورای راهبری با حضور وزرای در رابطه با رئیس ستاد کل مشترک، معاونت علمی و رئیس جمهور ذیل این طرح، تشکیل می شود که راهبری شرکتهای دانش بنیان را بر عهده می گیرد و نیاز شرکتها را رفع می کند.
به گفته وی، در این طرح، سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی را تا ۳ هزار میلیارد تومان اضافه کردیم تا بتواند به خوبی از شرکتهای دانش بنیان حمایت کند.
به گفته عضو کمیسیون آموزش مجلس، در مواد دیگر طرح جهش تولید که به تصویب رسیده آمده است که اگر دستگاه ها پول شرکتهای دانش بنیان را پرداخت نکنند پرداخت آن مبلغ بر عهده سازمان برنامه است.
اختیاری با اشاره به اینکه یکی از اشکالات شرکتها این است که جنس مشابه ساخته شده از خارج کشور وارد می شود، اظهار داشت: واردات با امضاهای طلایی امکان پذیر بود که در این قانون امضاهای طلایی برداشته شده است و اگر محصولی در یک شرکت دانش بنیان به تولید می رسد اجازه ورود از کشور خارجی را نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: در صورت صلاحدید هیئت وزیران محصولی به کشور وارد خواهد شد که پس از آن هزینه و سود گمرکی در جهت تقویت تولید داخل به کار رود.

1400/10/16
12:04:10
0.0 / 5
622
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا