سی دی دریا
در یك شركت دانش بنیان ؛

ساخت دستگاه تشخیص دهنده آلودگی پرتوی برای آتش نشان ها و معدنکاران

ساخت دستگاه تشخیص دهنده آلودگی پرتوی برای آتش نشان ها و معدنکاران

سی دی دریا: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان دستگاه پایش فردی و محیطی آشکارکننده آلودگی های پرتوی را ساختند که برای آتش نشان ها، معدنکاران و... به کار می آید.امین شرقی مسئول فنی یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در این شرکت موفق به ساخت دستگاه پایش فردی و محیطی (دزیمتر فردی و محیطی) شدیم که کاربردهای فراوانی دارد.
وی با اعلان اینکه این دستگاه سبک می تواند پرتوهای آلفا، بتا، گاما و ایکس را آشکار سازی کند، اظهار داشت: این دستگاه پایش فردی می تواند هشدار دهد که محیط دارای آلودگی های پرتوی است که فرد با مشکل روبرو نشود.
شرقی با اشاره به هدف ساخت این دستگاه پایش فردی و محیطی اشاره کرد: به جهت اینکه ایمنی شخصی حفظ شود نیاز است که افراد در بعضی مشاغل، چنین دستگاهی را به همراه داشته باشند.
وی افزود: بعنوان مثال هر آتش نشان پیش از ورود به محیطی که احتمال آلودگی پرتوی دارد به این دستگاه نیاز دارد تا پرتوهای آلفا، بتا، گاما و ایکس را آشکار کند.
وی افزود: استفاده از این دستگاه هر میزان که آلودگی پرتوی در محیط وجود داشته باشد را مشخص و آشکار می کند و بصورت جداگانه نشان میدهد چه مقدار و به چه حدی از یک اشعه در آن محیط وجود دارد.
وی با اشاره به عملکرد دستگاه اظهار داشت: سیستم این دزیمتر فردی و محیطی مبتنی بر دو دتکتور است بدین سبب قابلیت آشکارسازی در طیف وسیع را دارد برای اینکه هر دتکتور یک محدوده را پوشش می دهد.
مسئول فنی این شرکت دانش بنیان افزود: هم اکنون دزیمتر فردی محیطی تولید شده در شرکت مجوزهای لازم را گرفتن کرده و ۱۰-۱۲ سرتیفیکیت محیطی، دمایی و پرتویی دارد.
وی با اعلان اینکه این دستگاه در وضعیت مختلفی همچون بارانی نیز قابلیت آشکار سازی آلودگی پرتوی را دارد اظهار داشت: همین طور این دستگاه در محدوده دمایی وسیع تست شده است.
شرقی عنوان کرد: این دستگاه تست تنش هایی که به آن وارد شده را رد کرده است.
مسئول فنی شرکت با اعلان اینکه این دستگاه نمونه ایرانی ندارد، اظهار داشت: دزیمتر فردی و محیطی نمونه خارجی دارد و عمدتا کشورهای امریکایی و اروپایی تولیدکننده آن هستند.
وی اشاره کرد: حالا این دستگاه به کشور وارد نمی گردد و از نمونه ایرانی تولید شده در این شرکت استفاده می شود.

وی افزود: دانش فنی صفر تا صد ساخت دستگاه پایش فردی و محیطی در این شرکت به دست آمده است.
مسئول فنی شرکت دانش بنیان افزود: آتش نشان ها، معدن کاران و هرکسی که احتمال دارد وارد محیطی با آلودگی های پرتوی شود می تواند از این دستگاه استفاده نماید.
به گفته شرقی، همچنین، می توان از این دستگاه در مبادی ورودی که مشکوک است نیز استفاده نمود.
به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، این دستگاه در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت که تا امروز ۲۶ آذرماه در محل نمایشگاه بین المللی برقرار است به نمایش در آمد.منبع:

1400/09/27
11:35:48
0.0 / 5
627
تگهای خبر: تجهیزات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سی دس دریا