سی دی دریا

سوخت زیستی توسعه می یابد

سوخت زیستی توسعه می یابد

به گزارش سی دی دریا معاونت علمی و فناوری اعلام نمود سوخت زیستی در کشور برای کاهش آلودگی هوای شهرها توسعه می یابد.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، سوخت زیستی نوعی از سوخت است که از منابع زیست توده یا بیومس به وجود می آید. این به آن معناست که ماهیت سوخت زیستی به گیاهان برمی گردد و همین مساله باعث تجدیدپذیر بودن آن می شود.
منبع اصلی انرژی در زیست توده ها انرژی خورشید است که طی فرایند فوتوسنتز در گیاه ذخیره می شود. این انرژی ذخیره شده در گیاهان و زیست توده ها می تواند طی فرایندهای مختلف حرارتی، تبدیل شیمیایی و تبدیل بیوشیمیایی به انرژی قابل استفاده برای انسان تبدیل گردد.
بحران انرژی و آثار زیست محیطی آن اقبال عمومی کشورها به استفاده از سوخت های فسیلی را کم کرده است و دولت ها به سمت تولید و صنعتی کردن سوخت های زیستی درحال حرکت هستند. سوخت هایی که به صورت جامد، مایع و گاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
ضرورت استفاده از این سوخت ها، به اندازه ای است که علاوه بر حفظ محیط زیست، با عنایت به مصرف بالای سوخت در کشور، کمک موثری به مسؤلان در زمینه کنترل مصرف سوخت های فعلی خواهد نمود.
اگرچه بالغ بر ۷۰ سال است که کشورها به سمت توسعه این نوع سوخت و جایگزینی آن با سوخت های فسیلی رفته اند اما زمینه های بهره وری این سوخت در کشور هنوز با آن شرایط آرمانی فاصله زیادی دارد.
از آنجاییکه ذخیره سوخت های فسیلی کشور همچون نفت، سالانه درحال کاهش است و این وضعیت، آینده سالهای دور کشور را با مشکلات بسیاری مواجه می سازد اهمیت استفاده از این سوخت ها را بیشتر می کند.
از همین رو، توسعه سوخت های زیستی، علاوه بر کاهش آلودگی هوای شهرها، زمینه را برای آینده اقتصادی بهتر فراهم نموده و پشتوانه صرف به نفت را می کاهد.
همچنین سبب می شود تا مصرف سوخت در کشور روند بهینه ای را در پیش بگیرد چون که هم اکنون ایران یکی از کشورهایی با مصرف سوخت و انرژی بسیار بالایی است که این شاخص نمی تواند با رشد اقتصادی، توسعه برنامه های حافظ محیط زیست و روند توسعه کلان کشور هم راستا باشد.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از حامیان توسعه و ترویج استفاده از سوخت های زیستی در کشور است تا با مجموعه ای از فعالیت ها، زیان های جبران ناپذیر سوخت های فسیلی روی اقتصاد کشور، سلامت انسان و محیط زیست را کم کند.


منبع:

1400/09/10
11:45:54
0.0 / 5
649
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سی دس دریا