سی دی دریا
رئیس سازمان فضایی :

برنامه جامع فضایی کشور برای یک سال آینده تصویب گردید

برنامه جامع فضایی کشور برای یک سال آینده تصویب گردید

به گزارش سی دی دریا رییس سازمان فضایی ایران از تصویب برنامه یک ساله جامع فضایی کشور در جلسه شورای عالی فضایی به ریاست رییس جمهور آگاهی داد و اظهار داشت: جلسه آینده این شورا نیز اسفندماه 1400 انجام می شود.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم روز گذشته ۵ آذرماه به ریاست ابراهیم رئیسی اجرا شد.
حدود ۱۱ سال از آخرین جلسه شورای عالی فضایی که بالاترین نهاد سیاست گذاری در عرصه فضا شمرده می شود می گذرد.
طبق مصوبه هیأت وزیران «شورای عالی فضایی» برای سیاست گذاری استفاده از فناوری های فضایی و ایجاد هماهنگی های لازم میان تمامی دستگاه های ذی ربط، باید حداقل ۲ بار در سال به ریاست رییس جمهور تشکیل گردد اما در بیش از ۱۶ سال از زمان ایجاد شورای عالی فضایی، تشکیل جلسات آن در دولت های قبل آنطور که باید جدی و مهم پیگیری نشد و بنا بر این این شورا در ۱۱ سال اخیر جلسه ای تشکیل نداد.
شورای عالی فضایی برمبنای ماموریت هایی که دارد باید برنامه های بلندمدت و میان مدت در بخش فضایی کشور تصویب کرده و درباره استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، تعیین مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی، سیاستگذاری ساخت، پرتاب و استفاده از ماهواره های ملی و تحقیقاتی، ایجاد هماهنگی میان دستگاه های ذی ربط، هدایت و پشتیبانی از کارهای بخش خصوصی در امر استفاده بهینه از فضا و نیز خط مشی همکاریهای منطقه ای و بین المللی در مسائل فضایی تصمیم گیری و سیاست گذاری کند.
مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، جزییات مصوبات اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم را تشریح نمود و از بررسی و تصویب برنامه جامع یک ساله فضایی کشور در این شورا با حضور رییس جمهور آگاهی داد.
وی با تاکید بر این که در این برنامه همه ارکان و بازیگران بخش فضایی کشور حضور دارند، اضافه کرد: هدف گذاری شفاف و مشخصی در این برنامه جامع تا آخر سال ۱۴۰۱ تعیین شده است.
رئیس سازمان فضایی ایران توضیح داد: از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۴ برنامه نخست ۱۰ ساله فضایی کشور اجرائی شد و از سال ۱۳۹۵ به بعد دیگر برنامه جامعی در زمینه فضا نداشتیم و فعالیت ها مطابق با برنامه های بخشی پیگیری می شد. خوشبختانه در جلسه روز گذشته شورای عالی فضایی، برنامه جامع فناوری فضایی کشور تا اختتام ۱۴۰۱ با حضور رییس جمهور به تصویب رسید.
وی اظهار داشت: همین طور در این نشست قرار شد که برنامه جامع ۱۰ ساله فضایی کشور نیز با حضور همه ارکان و بازیگران بخش فضایی تدوین شود تا در جلسه آینده شورای عالی فضایی به تصویب برسد.
دبیر شورای عالی فضایی اشاره کرد: جلسه آینده شورای عالی فضایی اسفندماه ۱۴۰۰ انجام می شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به این که در برنامه جامع یک ساله فضا، بحث قرارگیری ماهواره در مدار تعیین شده است، اضافه کرد: این مساله از حیث شفاف شدن تکلیف تمامی ارکان و بخش های در رابطه با فناوری فضایی کشور و شتاب بخشی به این حوزه قابل توجه است.
وی با اعلان اینکه رییس جمهور در این نشست بر مؤلفه های اقتدار آفرینی و توسعه اقتصادی در زمینه فضایی تاکید نمودند، اضافه کرد: مطابق با تأکیدات رییس جمهور، برنامه های فضایی باید با شتاب بیشتری دنبال شود. بر این اساس علاوه بر قرارگیری ماهواره در مدار لئو، در این نشست بر تسریع دستیابی به مدار ژئو نیز تاکید و قرار شد تا برنامه زمان بندی به شکلی تدوین شود که در افق ۱۴۰۴ کشورمان به مدار ژئو برسد.
دبیر شورای عالی فضایی کاربردی و اقتصادی شدن فناوری فضایی را موضوع دیگری عنوان نمود که در جلسه شورای عالی فضایی عنوان شد و اظهار داشت: بدین جهت قرار شد به شکلی تلاش شود تا در تقویت بخش فضایی از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده حداکثری صورت گیرد.
دکتر براری با اشاره به مبحث حقوق فضا که در جلسه شورای عالی فضایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت نیز اظهار داشت: برای دیپلماسی فضا و دفاع از حقوق و منافع جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی و نیز قانونگذاری حقوق فضا، ماموریت هایی به وزارت امور خارجه محول شد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به حضور ۶ ساعته رییس جمهور در نمایشگاه فناوری فضایی و بازدید از دستاوردهای صنعت فضا اظهار داشت: حضور صبورانه رییس جمهور در این نمایشگاه و آشنایی با فعالیت ها و چالش بخش فضایی کشور، موجب دلگرمی و ایجاد انگیزه برای تمامی فعالان بخش فضایی بود؛ حوصله و زمان زیادی که ایشان برای گوش سپردن به فعالیت ها و چالش های بازیگران این بخش اختصاص دادند حس روحیه بخشی برای همه ارکان فضایی کشور را به دنبال داشت.
وی اظهار داشت: رییس جمهور تاکید نمودند که حمایت مالی حداکثری از برنامه های فضایی خواهند داشت تا برنامه های این بخش با سرعت بیشتری ادامه یابد.


منبع:

1400/09/06
21:00:31
0.0 / 5
639
تگهای خبر: ارتباطات , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سی دس دریا