سی دی دریا
یك نشریه آمریكایی منتشر كرد؛

چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا

چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا

به گزارش سی دی دریا کارشناسان منتقد عملکرد شرکتهای فناوری در آمریکا اعتقاد دارند که حالا زمان اتخاذ نگاهی جدید و آگاهانه در مقابل شرکتها فرا رسیده و باید مبادرت به مقابله با نگاههای انحصاری شرکت ها کرد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر؛ با اطلاع از وقایع اخیر و چالش های قرار گرفته پیش روی شبکه های اجتماعی، می توان نتیجه گرفت که شعار دیرینه فیسبوک «سریع حرکت کن و همه چیز را بشکن.»، نگاهی اشتباه برای ایجاد و مدیریت یک پلت فرم فعال در زمینه محتوا بوده است. در مقطع فعلی بنظر می رسد که تعدادی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا، با الهام از همین شعار، در پی وارد ساختن ضربه به انحصار و قدرت بیش از پیش فیسبوک هستند. در صورتیکه خیلی از هواداران شرکت های فناوری، رویکرد قانون گذاران آمریکا را نامعقول و عجولانه می دانند و مدعی هستند که مدافعان طرح های یاد شده به عواقب تصمیمات خود فکر نمی کنند؛ اما سناتورهای حاضر در کنگره بر تدوین، تصویب و اجرای قوانین ضد انحصار در امتداد ایجاد رقابت پذیری و تضمین تامین امنیت ملی ایالات متحده آمریکا تاکید دارند. کارشناسان منتقد عملکرد شرکت های فناوری براین باورند که حالا زمان اتخاذ نگاهی جدید و آگاهانه فرارسیده است. بنظر می رسد آمریکا نیاز دارد مانند مقاطع تاریخی پیشین، یک دفعه دیگر مبادرت به مقابله با رویکرد های انحصاری شرکتها و صنایع بزرگ کند. از طرف دیگر، راهبردهای حکمرانی فضای مجازی روسیه و چین نیز، موضوع دیگری است که نظریه پرداز های ایالات متحده، خطر ظهور و تقویت آنرا احساس و درک کرده اند.

دولت ایالات متحده آمریکا که زمانی بواسطه فشار و انتقاد بین المللی در مورد در اختیار داشتن انحصار شبکه اینترنت طی سالهای نخست ظهور این پدیده، قدرت و توان اعمال اراده خود بر این فضا را به شرکت های خصوصی فناوری تفویض کرده بود در مقطع فعلی، با بحران قدرت گیری بیش از اندازه پلت فرم های یاد شده، روبه رو شده است. امروزه، آلفابت، شرکت مادر گوگل با در اختیار داشتن ۲۳۶ شرکت فناوری و شرکت های مایکروسافت، اپل، آمازون و فیسبوک، به ترتیب با ۲۲۵، ۱۰۹، ۸۵ و ۷۹ شرکت زیرمجموعه، صنعت فناوری را به انحصار خود در آورده اند.

با وجود این، دیوید سیسلین و امی کلوبشار پیشنهاد دهندگان طرح مقابله با انحصار شرکت های فناوری با چالش هایی بیش از خرد کردن ابر شرکت های فناوری مواجهند. آنها بی گمان بعد از اجرای طرح یاد شده به نهادی برای نظارت مستقیم بر عملکرد صدها شرکت فناوری کوچک نیاز دارند و بطور قطع افزایش تعداد فعالان این حوزه، شناسایی مشکلات و تخلفات را بسیار دشوار می سازد. این در حالیست که علاوه بر مشکلات و مسائل متناقض موجود در داخل ایالات متحده بر سر نظام حکمرانی فضای مجازی، گفتمان های حاکمیتی متفاوتی در دیگر نقاط دنیا درحال ظهور و پیشرفت است. شرکت هایی چینی چون تنسنت و بایت دنس از یک سو و وی کی و یاندکس در روسیه، از طرف دیگر، با حمایت مستقیم دولتی و سرعتی شگفت آور درحال پیشرفت هستند و همین مورد، سبب مواجه شدن دولت آمریکا با چالش های بین المللی گوناگون بر سر راه احیای خود بعنوان رهبر حوزه فناوری جهان، می شود. از همین روی، لیندسی مارک لوئیس، مدیر و عضو سابق هیئت مدیره مؤسسه مطالعاتی «PPI»، طی یادداشتی در وبگاه «The Hill»، به ارائه دیدگاه های خود در امتداد بهبود طرح یاد شده پرداخته است. بی گمان نگاهی گذرا به دیدگاه متخصصان حوزه فناوری آمریکا و سفارش های کارشناسان به سیاستمداران این کشور، می تواند ما را در درک بهتر اولویت های حاکمیتی ایالات متحده و جزییات تلاش این کشور برای تغییر شرایط به نفع خود، یاری کند. به عقیده وی، بجای وارد کردن ضرباتی کاری مانند خرد و تقسیم کردن شرکت های بزرگ، به راه های هوشمندانه تری برای تسهیل حکمرانی فناوری در داخل و خارج نیاز است. وی در این مورد می نویسد: «اولین و حیاتی ترین قدمی که کنگره می تواند بردارد، تصویب یک قانون جامع حریم خصوصی است که برمبنای مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا (GDPR) و قانون اخیر حفاظت از داده های مصرف کننده ایالت ویرجینیا طراحی و اجرا شود. با این اقدام، اطمینان حاصل شود که لطمه هایی که از فیسبوک دیده ایم دیگر تکرار نخواهند شد. ایشان سپس مقاله خود، به موضوع حکمرانی در لایه محتوا نیز پرداخته است: «در مورد حاکمیت محتوا ما باید از کودکان و خانواده های آنلاین محافظت نماییم و آنها را در حوزه درک و ارزیابی نحوه مدیریت مسئولانه محتوا و نشر داده های جعلی، توانمند سازیم. کنگره و دولت بایدن با برداشتن گام های مثبت دراین زمینه، می توانند اثری عمیق را برای مقابله با محدودیت های فناوری اتحادیه اروپا ایجاد کنند و به بقیه جهان نشان دهند که یک جایگزین فناورانه و دموکراتیک برای رویکرد های دیگر کشورهای جهان چون چین و روسیه، هستند.»

سرمایه گذاری در حوزه «زنجیره تامین فناوری ایالات متحده» نیز یکی دیگر از سفارش های این کارشناس حوزه فضای مجازی به سیاست گذاران آمریکا است. لوئیس معتقد می باشد که هدایت سرمایه گذاری کلان موجود به حوزه هایی چون رایانش کوانتومی، نیمه هادی ها و هوش مصنوعی، می توانند بار دیگر فاصله آمریکا با رقبای دیرینه چون چین را بالا برند.

لیندسی مارک لوئیس در بحث پایانی خود، به موضوع دیپلماسی سایبری نیز اشاره نمود و نوشت: «کنگره و دولت بایدن باید در حوزه مقابله با تهدیدات امنیت سایبری و ایجاد یک محیط نظارتی برای محافظت از زیرساخت های دیجیتالی، با اتحادیه اروپا و سایر دموکراسی ها همکاری کنند.»

این پیشنهاد در حالی عنوان شد که اخیراً خبری در خصوص عزم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، برای ایجاد اتحادی با کشورهای قدرتمند اروپایی، جهت توافق برای آینده حکمرانی اینترنت، انتشار یافته است.

1400/08/24
15:25:38
0.0 / 5
733
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سی دس دریا