سی دی دریا
آلفابت خبر داد؛

کشف و تولید داروهای جدید با هوش مصنوعی

کشف و تولید داروهای جدید با هوش مصنوعی

به گزارش سی دی دریا یک شرکت نوپا با فناوری هوش مصنوعی به منظور کشف و تولید داروهای جدید و هم پیشرفت در حوزه زیست فناوری اطلاع داده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، سال قبل گوگل از استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی ساختارهای سه بعدی برخی پروتئین های خاص با هدف حل برخی مشکلات علمی ۵۰ ساله آگاهی داده بود.
حالا آلفابت شرکت مادر تخصصی گوگل از ایجاد یک استارت اپ تازه به نام آزمایشگاه ایزومورفیک آگاهی داده که از همین فناوری برای کشف و تولید داروهای تازه استفاده می نماید.
یکی از مشکلات مهم برای تولید داروهای جدید این است که زنجیره های یک بعدی اسیدهای آمینه می توانند به تعداد تقریباً بی پایانی از ساختارهای سه بعدی پیچیده تبدیل شوند. انتخاب ساختارهای مناسب برای تولید دارو از این طریق کار ساده ای نیست و گاهی بی دقتی دراین زمینه منجر به وقوع مشکلی موسوم به تاخوردگی پروتئین می شود که کوشش برای حل آن از دهه ۷۰ میلادی ادامه داشته است.
فناوری هوش مصنوعی ابداع شده برای غلبه بر این مشکل آلفا فورد نام دارد و قادر به ابداع ساختارهای سه بعدی پروتئینی مناسب برای تولید دارو است که بسیار دقیق هستند. در زمینه زیست فناوری نیز این ابزار به پزشکان کمک می نماید تا پروتئین هایی که عملکرد مناسب و دقیقی ندارند را شناسایی کنند و از این طریق شناسایی عامل وقوع برخی بیماریها و تسریع در تولید داروهای مناسب برای درمان آنها ممکن می شود.
محققان می گویند در آینده این فناوری پیش بینی ساختارهای تقریباً تمامی پروتئین های موجود در بدن انسان را ممکن می کند. آزمایشگاه ایزومورفیک آلفابت می تواند با بهره گیری از ابزار هوش مصنوعی به پیشبرد این طرح ها کمک کرده و کشف داروهای جدیدی را امکان پذیر کند.


منبع:

1400/08/15
21:18:21
0.0 / 5
720
تگهای خبر: فناوری , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا