سی دی دریا
معاونت علمی خبر داد؛

ورود موتورهای چهارچرخ برقی ایران ساخت به خیابان های تهران

ورود موتورهای چهارچرخ برقی ایران ساخت به خیابان های تهران

سی دی دریا: معاونت علمی و فناوری از ورود موتورهای چهارچرخ برقی ایران ساخت به خیابانهای تهران خبرداد.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، چند روز پیش به یک خودروی برقی یا بصورت صحیح تر یک کوادسایکل مجوز پلاک گذاری داده شد. تولید اولیه این خودرو که درواقع یک موتورسیکلت برقی ۴ چرخ است در سال ۹۴ آغاز شد. بااینکه این موتورسیکلت در سال۹۸ تولید شده اما تا آن زمان که توانست استانداردهای لازم را به دست آورد، ماجراهای بسیاری را پشت سر گذاشته است.
علاوه براین، یک شرکت خودروساز هم اعلام نموده که در آینده نزدیک یک مدل خودروی برقی را تولید انبوه خواهدنمود. درحالی که دنیا حدودا استفاده از وسایل نقلیه برقی را بطور جدی دنبال می کند، اما بنظر می رسد که وسایل حمل و نقل برقی در کشور ما هنوز از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند.
این خودرو ها از انرژی تجدیدپذیر استفاده می نمایند و آلودگی ندارند. بدین سبب می توانند جایگزین مناسبی برای خودروهایی باشند که از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که خودرا متعهد به پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان می داند، علاقمند است که تولید این نوع از خودرو ها بیشتر شود. با این وجود مساله فرهنگسازی در زمینه های مختلف مانند مردم، تولیدکنندگان و حاکمیت از اهمیت به سزایی برخوردارست.
پرویز کرمی، دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ضرورت حرکت کشور به سمت انرژی های پاک و تجدیدپذیر اشاره نمود.
کرمی یکی از مصادیق این حوزه را برقی شدن خودرو ها، موتورسیکلت ها، قطارها و وسایل دیگر حمل و نقل دانست و اظهار داشت: این کار هم برای مردم بعنوان استفاده کنندگان، هم برای تولیدکنندگان و هم برای حاکمیت بعنوان فراهم کننده زیرساخت و تسهیلات، نیاز به فرهنگسازی دارد.
وی با اظهار تاسف از این که متولی اصلی سراغ این حوزه نرفته، اظهار داشت: معاونت علمی از زمان دولت قبل این کار را آغاز کرد و الان با جدیت درحال پیگیری آنست. ما یک پروژه طرح کلان ملی در حوزه موتور برقی electric engine داریم. وقتی ما چنین موتوری داشته باشیم در همه وسایل نقلیه ازجمله اتوبوس، مترو، خودرو و وسایل نقلیه دیگر قابل استفاده خواهد بود.
کرمی همین طور با اشاره به نیاز به باتری برای موتور برقی اشاره کرد: باتری باید بطور کامل در ایران تولید شود و الان ما حدودا به مرحله ۸۰درصد و در بعضی فناوری های باتری به مرحله تولید ۱۰۰درصد رسیده ایم.
کرمی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در مورد تولید لیفتراک برقی، اتوبوس، رام لوکوموتیو و رام قطار مترویی به وسیله شرکت های دانش بنیان اضافه کرد: ریسک های شرکت دانش بنیان را معاونت علمی به عهده می گیرد، تسهیلات لازم را معاونت ارائه می دهد و حتی نمونه سازی اولیه را معاونت علمی بطور کامل تقبل می کند.
جای خالی خودرو های تمام الکتریکی
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق در حوزه خودرو های شخصی هم اضافه کرد: اگر خودرو های بزرگ وارد این حوزه شوند ما از آنها حمایت می نماییم و موضوع طرح کلان ملی فناوری در مورد آنها هم اجرا می شود. نمونه آن هم تارای برقی که در نمایشگاه ایران ساخت نمایش داده شد.
کرمی، درباره مشکلات قانونی برای دریافت استاندارد این موتورسیکلت ۴چرخ برقی و زمان بر بودن این پروسه اظهار داشت: وقتی نمونه اولیه این موتورسیکلت ساخته شد، مواجه شدیم با سازمان ملی استاندارد که می گفت این وسیله موتور سیکلت نیست، چونکه ۴چرخ دارد و باید استانداردهای خودرو را بگیرد. اما مساله این بود که استانداردهای خودرو شامل ۳۰ استاندارد است که تعدادی از آنها شامل استانداردهای بدنه، ترمز، ایربگ، انسان، ایمنی، آتش سوزی و موارد دیگر است. بنابراین، موتورسیکلت نمی توانست این استانداردها را کسب کند، چونکه بعنوان مثال نمی توانست ایربگ داشته باشد.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق همین طور معتقد است؛ در مقیاس بزرگ، ما۵۰ درصد مسیر راهبردی را طی کرده ایم. یعنی اگر سوال شود که آیا امسال در خیابان ها خودروی برقی دیده می شود، پاسخ مثبت است.
کرمی اظهار داشت: قیمت خودرو های برقی فعلی ایرانی در مقیاس موجود گران است، اما اگر کارخانه ای خط تولیدی داشته باشد که به تعداد زیاد تولید نماید یا رقابت افزایش یابد، هزینه های تولید کاهش و در نتیجه قیمت نهایی هم کاهش پیدا می کند.
وی همین طور به موضوع رقابت در این عرصه اشاره می کند و ادامه می دهد: به دنبال ایجاد رقابت و گریزان از انحصار هستیم.


منبع:

1400/08/14
17:08:35
0.0 / 5
422
تگهای خبر: فناوری , قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا