سی دی دریا
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری :

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد

سی دی دریا: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه امروزه مسیر پیشرفت از بیوتکنولوژی می گذرد، اظهار داشت: بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت برای کشورها بوجود آورد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی امروز در مراسم رونمایی از داروی درمان روماتوئید آرتریت اظهار داشت: رقابت در اقتصاد زیستی جهانی در دهه های گذشته تشدید شده است و کشورهای خارجی فناوری و مالکیت معنوی را از ایالات متحده به سرقت برده اند.
وی اظهار داشت: بعنوان نمونه دولت چین طی چند سال قبل توانسته شکاف خودش را با آمریکا در زمینه بیوتکنولوژی کم کند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه دولت آمریکا شرکت های چینی در رابطه با پروژه بانک ژن «سین کیانگ» را در فهرست سیاه قرار داده است اظهار داشت: مقامات نگرانند که آزمایش گسترده کروناویروس فرصتی را برای شرکت های در رابطه با دولت چین فراهم آورد تا پایگاههای داده عظیم دی ان ای را برای تحقیقات و همین طور نظارت مبتنی بر ژنتیک جمع آوری کنند.
به گفته قانعی پژوهشگران معتقدند بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی را به ارمغان آورده است و طبیعی است که مانع پیشرفت بیوتکنولوژی در کشورهای دیگر شوند.
وی اشاره کرد: ۵۰ درصد پتنت های بیوتکنولوژی ثبت شده در جهان از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۳ متعلق به آمریکا است و این مساله نشان میدهد که آمریکا می داند قدرت دقیقا در چه جایی قرار دارد.
مسیر پیشرفت کشورها از بیوتکنولوژی می گذرد
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اشاره کرد: اما کشورهای جهان در سال های اخیر دریافتند مسیر پیشرفت از فناوری زیستی عبور می کند و بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت را برایشان بوجود آورد.
وی با اعلان اینکه چین بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی انجام داده است اظهار داشت: چین در دوره دوسالانه ۲۱۰۷ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۵ میلیارد دلار در شرکت های بیوتکنولوژی سرمایه گذاری خطرپذیر کرده است.
وی افزود: همین طور در کشور آلمان از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، ۳۳ میلیارد دلار روی فناوری زیستی سرمایه گزاری نموده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه طبیعی است ایالات متحده آمریکا نمی خواهد قدرت راهبردی خودش را در زمینه بیولوژیک از دست بدهد اظهار داشت: البته که یک شرکت داروسازی سوئیسی تنها در سال ۲۰۱۸، ۱۱ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است.
نقش بیوتکنولوژی در امنیت غذایی
قانعی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی در دنیا اظهار داشت: اگر امروز بیوتکنولوژی بعنوان راهبردی ترین مفهوم در بین فناوری ها شناخته می شود به سبب این است که امنیت قرن ۲۱ در زمینه سلامت و غذایی با فناوری زیستی گره خورده است.
وی اشاره کرد: با افزایش سرانه مصرف گوشت، مصرف جهانی پروتئین هوایی از سال ۱۹۷۰ بیش از دو برابر شده که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰، ۶۰ درصد دیگر اضافه شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: این مساله نشان میدهد حوزه امنیت غذایی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.
وی اشاره کرد: تحقیقات مختلفی نشان میدهد ورود فناوری زیستی به حوزه امنیت غذایی می تواند سرعت تولید را بالا ببرد و ورود بخش خصوصی به امنیت غذایی می تواند کاملا سودده باشد.
قانعی با اشاره به حوزه های مختلف زیست فناوری و ماموریت های ستاد زیست اظهار داشت: زیست فناوری صنعتی، زیست فناوری کشاورزی، محیط زیست، تجهیزات و کیت، واکسن انسانی، خوراک و مکمل های دام، طیور و آبزیان، داروها و روش های درمانی زیستی، داروهای شیمیایی و مواد اولیه دارویی و واکسن های حیوانی همچون کارهای ستاد زیست فناوری محسوب می شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: در این ستاد موضوعات ترویج و آموزش، پژوهش، گسترش زیرساخت و توسعه فناوری در پیش گرفته شده تا بتوانیم از زیست فناوری در امتداد رفاه عمومی و کسب ثروت گام برداریم.
حمایت های انجام شده ستاد زیست فناوری در زمینه دارو
قانعی در ادامه با اشاره به حمایت های ستاد زیست فناوری اظهار داشت: تا حالا ۳۵۸ محصول به میزان ۲۳۱.۷ میلیارد تومان (۸۹۴.۴ میلیون دلار) توسط ستاد توسعه زیست فناوری در زمینه دارو، مواد اولیه و ملزومات دارویی مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اشاره کرد: همین طور سه واکسن کرونا به میزان ۳۷ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۳۵۳.۲ میلیون دلار از طرف ستاد توسعه زیست فناوری مورد حمایت قرار گرفته است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همین طور به میزان حمایت ها از تولید واکسن های انسانی و مواد اولیه اظهار داشت: همین طور ۱۱ محصول به ارزش ۵۴.۶ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۱۸۲.۴ میلیون دلار مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در زمینه دارو، مواد اولیه حد واسط شیمیایی و استانداردهای دارویی ۹۰ محصول و ۲۲۱ استاندارد به میزان ۵۳ میلیارد تومان از طرف ستاد زیست فناوری حمایت شده که پتانسیل ارزی این حمایت برابر با ۲۴۴.۶ میلیون دلار بوده است.
قانعی اضافه کرد: همین طور ۳۳ دارو و فراورده های بیولوژیکی به میزان ۸۷.۱ میلیارد تومان و پتانسیل ارزی ۱۱۴.۲ میلیون دلار توسط ستادمورد حمایت قرار گرفته است.
دستاوردهای زیست فناوری ایران
وی با اشاره به دستاوردهای زیست فناوری ایران توسط پژوهشگران کشور اظهار داشت: تا حالا ۱.۴ میلیارد دلار بواسطه دستاوردهای زیستی پژوهشگران کشور صرفه جویی ارزی سالانه در قالب تولید ۲۶ داروی زیستی به وجود آمده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اشاره کرد: ۹.۵درصد درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های فعال در زمینه زیست فناوری است.
وی افزود: بیش از ۶۰ درصد صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان به شرکت های فعال در زمینه زیست فناوری اختصاص دارد که این یکی از دستاوردهای حوزه زیستی محسوب می شود.
قانعی اظهار داشت: ایجاد ۲۳ شتاب دهنده در زمینه مواد اولیه دارویی، داروهای بیولوژیک، تولید واکسن انسانی و حیوانی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، پروبیوتیک و تجهیزات پزشکی از دیگر دستاوردهای بیوتکنولوژیک کشور شمرده می شود.
وی اضافه کرد: کسب رتبه نخست تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور در بین ۵ کشور تولید کننده محصولات زیست فناوری در آسیا، ایجاد مراکز نوآوری، کسب رتبه علمی دوازدهم در سطح جهان و اول در سطح منطقه از دستاوردهای پژوهشگران در زمینه زیستی محسوب می شود.


منبع:

1400/08/07
14:39:09
0.0 / 5
614
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا