سی دی دریا
رئیس صندوق نواوری و شكوفایی:

دانش بنیان ها نقش موثری در افزایش راندمان کشور دارند

دانش بنیان ها نقش موثری در افزایش راندمان کشور دارند

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان بواسطه خدمت و ارزش افزوده ای که ایجاد می کنند، در افزایش راندمان بسیار موثر هستند.به گزارش سی دی دریا به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در یازدهمین همایش ملی راندمان ایران، با اعلان اینکه اساسا شرکت های دانش بنیان و فناور به ارتقای راندمان کمک می کنند، اظهار داشت: دانش بنیان هایی که بواسطه خدمت، ارزش افزوده به وجود آورده و در زمینه راندمان انرژی و تکمیل زنجیره های ارزشی فعالیت دارند موثر در افزایش راندمان کشور هستند.
وی در ادامه با اشاره به شکل گیری نوع سوم از شرکت های دانش بنیان در کشور اظهار داشت: بتازگی دانش بنیان های نوع سوم با نگاه تقویت این حوزه به نوع اول و دوم دانش بنیانی اضافه شده که در امتداد توجه به مناطق کم برخوردار از طرف معاونت علمی و فناوری تاییدیه دریافت می کنند که صندوق نوآوری هم متناسب با آن خدماتی را تعریف کرده است.
وحدت در ادامه با اشاره به فعالیت «کمیته طرح های کلان ملی» در صندوق نوآوری اظهار داشت: این کمیته باتوجه به نیازهای اساسی کشور در زمینه های مختلف از طرح هایی همچون تهیه و تولید واکسن های طیور، کودهای بیولوژیک، زنجیره مس و مودم های VDSL حمایت کرده است که این حمایت ها منجر به عقد قراردادهایی میان شرکت های دانش بنیان با بخش های مختلف دولتی و خصوصی شده است. همین طور با حمایت این کمیته، خط تولید واکسن HPV و داروهای مشتق از پلاسما به راه افتاده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه ما در این کمیته نگاه ویژه ای به حدود ۲۰۰ طرح ملی داشتیم و به میزان دو هزار میلیارد تومان از این طرح ها حمایت کرده ایم، افزود: اتفاقی خوبی که در امتداد پشتیبانی از این طرح های ملی برای ما رخ داد، این بود که در این راه به دام ماموریت های دولتی خود نیفتادیم و توانستیم با نگاه بازتری از این طرح ها که از نیازهای اساسی و اولویت دار کشور بود حمایت نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که شرکت های دانش بنیان بواسطه خدمت و ارزش افزوده ای که ایجاد می کنند، در افزایش راندمان بسیار موثر هستند، به تلاش این صندوق در امتداد ارتقای سطح راندمان در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: امروز ۶ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند که از قدرت نوآوری برخوردار می باشند و می توانند در ارتقای راندمان در کشور اثرگذار باشند. فهرست این شرکتها هر دو سال یکبار بازبینی شده و بطور مجدد ممیزی می شوند و چنانچه حائزشرایط باشند، همچنان برند دانش بنیانی برای آنها تمدید می شود که این اتفاق در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می افتد.
وحدت در ادامه با اشاره به حمایت ویژه دولت از حوزه دانش بنیان در کشور اظهار داشت: خیلی از وزرا بر اقتصاد دانش بنیان و پشتیبانی از آن در زمینه های مختلف تاکید دارند که نشان از اهتمام دولت به این مسئله دارد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه در پیشنهادی به انجمن راندمان ایران اظهار داشت: ما در صندوق این آمادگی را داریم که خط اعتباری ویژه ای را برای شرکت هایی که می توانند بطور مشخص در افزایش راندمان در زمینه های تخصصی فعالیت کنند، اختصاص دهیم.
وی با اشاره به این که شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از ظرفیت های موجود در کشور و بکارگیری آن به ارتقای راندمان کمک می کنند، اظهار داشت: هم اکنون صندوق های پژوهش و فناوری و حدود ۱۰ بانک تجاری کشور و شعبات آنها، به اهداف صندوق نوآوری در ارتقای راندمان و نیز توسعه زیست بوم فناوری کشور کمک می کنند.
وحدت به موضوع افزایش راندمان در صندوق نوآوری اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه مشکلات دو سال اخیر، تکالیف قانونی دولت در قبال صندوق انجام نگرفت و به تبع آن سرمایه صندوق نوآوری نیز افزایش پیدا نکرد اما با سلسله اقدامات و طرح هایی که اجرائی کردیم تلاش شد بر این مشکل فائق آییم و شرکت های دانش بنیان در توسعه کارهای خود با مشکل مالی مواجه نشوند. این اقدامات صندوق در نهایت منجر به این شده است که از آذر ۱۳۹۷ تا حالا حدود ۱۸هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان با گستره جغرافیایی و تخصصی در شهرهای مختلف اعطا کرده ایم.

1400/07/28
10:07:20
0.0 / 5
582
تگهای خبر: خدمات , فناوری , قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سی دس دریا