سی دی دریا
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی خبر داد:

افزایش ایجاد واحدهای فناور تا آخر سال

افزایش ایجاد واحدهای فناور تا آخر سال

سی دی دریا: معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد واحدهای فناور تا 300 واحد تا اختتام امسال آگاهی داد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، دکتر پیمان صالحی امروز در دومین همایش تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان که بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اعلان اینکه در معاونت علمی علاوه بر تسهیل تبادل عرضه، تقاضا، تحریک تقاضا، بازار سازی، کشش بازار مهم می باشد، اظهار داشت: در زمینه استانداردسازی با خلاهایی همچون چون عدم استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی و عدم بهره گیری از ظرفیت تقاضای دولتی مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: طرح های کلان ملی در معاونت علمی برمبنای استانداردهای آن به تصویب می رسد برای اینکه این مساله در بازارسازی محصول موثر است.
صالحی با اشاره به نقش استانداردسازی محصولات دانش بنیان در اکوسیستم ویژه اقتصادی اظهار داشت: شکل دهی زنجیره کارآفرینی، توسعه شتابنده ها و سرمایه گذاری مخاطره آمیز، بازار سازی و تحریک بازار، توانمند سازی نیروهای انسانی، ایجاد محدوده های استقرار شرکت های دانش بنیان در بافت عمومی کلانشهرها، حمایت دولت از بهبود محیط کسب وکار و تغییر در فضای مراکز علمی و پژوهشی برای توسعه کارآفرینی دانش بنیان اثر گذار در اکو سیستم ویژه اقتصاد دانش بنیان محسوب می شود.
صالحی با اشاره به اخرین تعداد شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: تا حالا ۶ هزار و ۳۴۴ شرکت دانش بنیان با تاییدیه دانش بنیانی فعالیت می نمایند که این تعداد ۶۷۶ شرکت «تولیدی نوع ۱»، ۳هزار و ۲۹۸ شرکت «تولیدی نوع ۲»، ۴۲۹ شرکت «نوپا نوع ۱»، هزار و ۶۷۶ شرکت «نوپا نوع ۲ » و ۱۱۳ شرکت «نوع ۳» هستند.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: تا حالا بیش از ۱۰ هزار واحد فناوری به وجود آمده است که پیش بینی می شود این تعداد تا آخر سال جاری به ۳۰۰ هزار واحد برسند.
ارائه تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان
وی با اعلان اینکه از سال ۹۳ تا حالا ۱۰۳۴ میلیارد تومان برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تسهیلات مصوب شده است، اظهار داشت: این میزان سرمایه گذاری، سبب گردش مالی ۲۰۱۴۴ میلیارد تومان و اشتغال ۶ هزار و ۳۴۴ نفر در این شرکتها شده است.
همکاری با سازمان استاندارد
صالحی با اعلان اینکه مصوباتی برای گرفتن استانداردهای لازم توسط شرکت های دانش بنیان به تصویب رسید، اظهار داشت: اما نیاز است علاوه بر شرکت های دانش بنیان، شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری بتوانند از مواهب این مصوبات بهره مند شوند.
وی اظهار داشت: گرفتن مجوزها برای شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری هم می تواند به دانش بنیان شدن و هم به توسعه بازار آنها کمک نماید. بدین جهت در سال ۱۳۹۹ الحاقیه ای را برای این مصوبه با همکاری سازمان ملی استاندارد مصوب کردیم که شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری (نه شرکت های مستقر در مراکز رشد)، بتوانند از این مصوبه بخشنامه COC و COP در حوزه صدور گواهینامه انطباق و محصول ویژه مصوب سال ۹۶ بهره مند شوند.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی اظهار داشت: گواهینامه COC گواهینامه انطباق با یک استاندارد ملی یا بین المللی اظهار شده قابل پذیرش و گواهینامه COP انجام آزمون های لازم برای ارزیابی عملکرد و خاصیت های مبتنی بر اصول استاندارد سازی محصول در صورت عدم وجود استاندارد ملی و بین المللی هستند. بر طبق این مصوبات، شرکتها می توانند «دانش نماد» که شامل علامت استاندارد مصوب در شورای عالی استاندارد است را دریافت نمایند.
صالحی، تسهیل ورود شرکت های دانش بنیان به فرآیندهای خرید دولتی و مناقصات، امکان صدور گواهینامه انطباق برای محصولات فاقد خط تولید، ایجاد تسهیل گری در گرفتن گواهینامه ها نسبت به روال موجود، اعتبار متناظر با پروانه ملی استاندارد، تاییدیه کیفی محصولات شرکت هایی که فاقد هر گونه مجوز در خصوص تولید کالا هستند و صدور گواهی برمبنای خود اظهاری باتوجه به مرزهای دانش بودن محصولات فاقد استاندارد تدوین شده را از مزایای گرفتن این گواهینامه انطباق نام برد.
وی اشاره کرد: تا حالا ۴۷ درصد شرکت های دارنده این گواهینامه ها از نوع نوپا نوع ۱ و ۳۲ درصد آنها تولید نوع ۱ هستند.
صالحی اظهار داشت: علاوه بر آن ۳۶.۵ درصد از گواهینامه های صادر شده در زمینه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، ۳۰.۲ درصد از حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های شیمیایی و ۲۰.۸ درصد از حوزه برق و الکترونیک و فناوری اطلاعات بوده است.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری با اعلان اینکه برخی حوزه ها در اولویت برای گرفتن مجوز ها و استانداردها هستند اظهار داشت: حوزه های سلامت، صنایع غذایی مادر، حمل و نقل، آب و محیط زیست، لوام خانگی، کاغذ و سلولز منسوجات و پوشاک، کاشی و سرامیک، قطعات الکترونیک، مواد پیشرفته، معدن، سیمان، انرژی، فولاد، ماشین آلات در نقشه راه فناوری های اولویت جز حوزه ای مهم به شمار می روند که امیدواریم با سازمان استاندارد همکاری بهتری برای گرفتن مجوزها دراین زمینه ها داشته باشیم.


منبع:

1400/07/18
11:59:06
0.0 / 5
696
تگهای خبر: آنلاین , تجهیزات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا