سی دی دریا
نیویورك تایمز منتشر كرد؛

لوایح کنگره آمریکا برای مقابله با شرکتهای فناوری

لوایح کنگره آمریکا برای مقابله با شرکتهای فناوری

قانون گذاران ایالات متحده آمریکا در کنگره این کشور، به صورت جدی درحال بررسی مجموعه ای از لوایح پیشنهادی در جهت کنترل شرکتهای بزرگ فناوری هستند.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، شی را اوید، روزنامه نگار و مقاله نویس فعال در حوزه فناوری، اخیراً طی گفتگویی با سیلیسیا کنگ، تحلیلگر فناوری در وبگاه نیویورک تایمز، به مساله مواجهه کنگره ایالات متحده آمریکا با غول های فناوری جهان و برنامه های مطرح در این عرصه پرداخته است.
به نظر می رسد که نمایندگان بعد از سال ها بسنده به ابراز نگرانی در مورد قدرت گیری شرکتهای پیشگام فناوری، الان تلاشی عملی برای مواجهه با این شرکت ها را شروع کرده اند. در مقطع کنونی، اعضای نهادهای قانونگذار این کشور، در نتیجه نگرانی های بی شمار خود، مبادرت به تدوین یک بسته از لوایح کرده اند و معتقدند که تصویب آنها تغییر بسیار بزرگی در شرایط گوگل، فیس بوک، آمازون، اپل و مایکروسافت، ایجاد خواهد نمود.
افزایش بودجه سازمان های ناظر بر فعالیت شرکتهای فناوری
کنگ طی این گفتگو، در مورد جزئیات لوایح یاد شده اظهار داشت: «در کل چند لایحه وجود دارد که به طرق مختلف تلاش بر محدود سازی شرکتهای بزرگ فناوری دارند. بعنوان مثال یکی از این لوایح به مبحث افزایش بودجه سازمان های دولتی ناظر بر فعالیت شرکتهای فناوری می پردازد.»
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از پیشنهادات، طرحی معروف به «لایحه آمازون» است. لایحه یاد شده در نظر دارد برای پلت فرم هایی چون آمازون که مبادرت به فروش کالای دیگر شرکت ها بر بستر خود می کنند، محدودیت هایی اعمال نماید. خیلی از کارشناسان معتقدند که اجرای این طرح، مشکلات بسیاری برای فعالیت آمازون ایجاد خواهد نمود.
منع پلت فرم ها از برجسته سازی تبعیض آمیز محصولات
یکی از موارد دیگری که کنگره در دست بررسی دارد، منع پلت فرم ها از برجسته سازی تبعیض آمیز محصولات و خدمات خود نسبت به دیگر محصولات فناورانه مشابه است. بعنوان مثال با تصویب این لایحه بعنوان قانون، شرکت گوگل دیگر نخواهد توانست لینک های در ارتباط با ویدیوهای یوتیوب یا دیگر خدمات خویش را در نتایج جستجوها بالاتر از دیگر خدمات به کاربران پیشنهاد دهد.
خرید کسب و کارهای نوپا توسط شرکتهای بزرگ دشوار می شود
لایحه دیگری هم که در دست بررسی می باشد، سازوکاری برای دشوار سازی خرید کسب و کارهای نوپا از جانب شرک های بزرگ فناوری است. با تصویب این قانون، دیگر شاهد خرید پلت فرم هایی چون اینستاگرام و واتساپ از جانب فیس بوک و حذفشان از بازار رقابت نخواهیم بود.»
امروزه خیلی از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات آمریکا به این باور رسیده اند که شیوه فعالیت شرکتهای فناوری، احتیاج به تغییر اساسی دارد. همین مساله مطالبه یاد شده را به دغدغه ای فراجناحی بدل کرده است.
به عقیده خیلی از کارشناسان، یکی از مهم ترین علل شکل گیری این اجماع ملی برای کنترل پلت فرم ها، به وقایع قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و گمانه زنی ها در مورد احتمال دخالت خارجی در نتیجه انتخابات این کشور از راه جنگ اطلاعات باز می گردد. همین مساله، زمینه را برای اجماع دو جناح اصلی فراهم می سازد.
از سوی دیگر قوانین حوزه انحصار زدایی در مقطع کنونی، علاوه بر بهبود روند کنترل پلت فرم ها بعنوان راهکاری برای حل خیلی از مشکلات موجود در زمینه فناوری شناخته می شود.
این در حالی است که خیلی از شرکتهای فناوری در سطح مدیریت، معتقدند که عدم توجه کافی آنها به نشانه های نگران کننده موجود، سبب بروز چنین نگاهی در بین قانونگذاران ایالات متحده شده است. بی گمان اثرگذاری بیش از اندازه تعداد انگشت شماری از ارزشمندترین شرکتهای آمریکا بر شیوه کار، زندگی و نحوه دسترسی کاربران به اطلاعات، این بنگاه های اقتصادی بزرگ را زیر ذره بین قرار داده است.
شرکت های فناوری هم در پاسخ به طرح های در دست بررسی، مدعی شده اند که قانون های مدنظر نمایندگان کنگره، خطراتی را به دنبال دارد. بعنوان مثال، شرکت اپل مدعی است که از بین بردن انحصار امکان نصب برنامه های اپل تنها از راه اپ استور، سبب افزایش نصب برنامه های مخرب و بدافزارها از جانب کاربران در فروشگاه های غیر رسمی اپلیکیشن می شود.
کارشناسان بر این عقیده اند که هنوز اجماع و اتحادی میان شرکت ها برای مقابله با این قوانین شکل نگرفته و همین مساله، زمان فعلی را به فرصتی کم نظیر برای نهادهای قانونگذار آمریکا بدل کرده است.
مسئله ضرورت محدودسازی پلت فرم های فناوری و شرکتهای بزرگ این حوزه، سال ها است که به دغدغه اصلی خیلی از حقوقدانان و متخصصان حوزه فناوری بدل شده است.
از یک سو، استفاده شرکتهای فناوری از روش های تجاری ناعادلانه سبب حذف رقبا بالقوه از بازار می شود و از طرفی، متد عملکرد این پلت فرم ها، کاربران را با مشکلات بیشماری مواجه ساخته است.
نگرانی در این مورد، طی سالهای اخیر به بخش بزرگی از سیاستمداران ایالات متحده آمریکا تسری یافته و در مقطع کنونی سبب بروز واکنش مذکور شده است.


منبع:

1400/06/13
22:07:30
0.0 / 5
764
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سی دس دریا