سی دی دریا
در یك شركت دانش بنیان؛

زایش های دامی با فناوری های بومی مدیریت می شود

زایش های دامی با فناوری های بومی مدیریت می شود

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند با اجرای طرح هم زمان سازی، یکی از ابزارهای مدیریتی برای زایش های دامی را بومی سازی کنند.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، مدیریت نامناسب گله های گوسفند و بز از نظر زمان بندی زایش ها، موضوعی است که دامداری ها با آن مواجهند.
این اتفاق سبب می شود در هر بازه زمانی از سال بره یا بزغاله در گله وجود داشته باشد که این مساله و پراکندگی زایش ها، عملیات مدیریتی مانند واکسیناسیون، پرواربندی و غیره را گرفتار اشکال کرده است و مانع از راندمان کامل از پتانسیل گله می شود.
علاوه بر آن وجود بره و بزغاله در تمام سال همراه مادر، افزایش فشار بر مراتع و تخریب آنها را به دنبال دارد.
با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از یک شرکت دانش بنیان، طرح هم زمان سازی بعنوان یکی از ابزارهای مدیریتی گله ها اجرا شد.
چند سالی است که به سبب وجود تحریم ها، محدودیت بسیاری در واردات اسفنج پروژسترونی بوجود آمده است و آنچه در بازار وجود دارد هم با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسد.
همه این اتفاقات این شرکت دانش بنیان را به تولید نمونه داخلی این محصول واداشت.
آمارها گواهی می دهد که تأمین این محصول از دیگر کشورها، خروج سالیانه ۶ میلیون ارز از را کشور به همراه دارد.
ارزش سالانه تولید محصول معادل یکصد و پنجاه میلیارد تومان خواهد بود که از تقسیم آن بر پیش بینی کل ارزش تولید ناخالص ملی در سال ۱۴۰۰ یعنی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان، سهم این محصول از تولید ناخالص ملی معادل ۰.۰۲۱ درصد برآورد می شود.
نمونه داخلی تولید شده در کشور، به لحاظ کیفی محصول در چند پروژه تحقیقاتی همراه با نمونه های مشابه خارجی مورد آزمایش قرار گرفته است. این محصول داخلی حدودا نصف قیمت نمونه خارجی به فروش می رسد.


منبع:

1400/05/17
18:04:01
0.0 / 5
678
تگهای خبر: فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا