سی دی دریا
انقلاب در دنیای كشاورزی؛

استخراج پروتئین از میکروب ها برای تولید مواد غذایی

استخراج پروتئین از میکروب ها برای تولید مواد غذایی

کشاورزی برای تولید مواد غذایی ضروری مستلزم مصرف مقدار زیادی آب و تغییر کاربری جنگلها و مراتع است. اما استفاده از میکروب ها می تواند این روند را تغییر دهد.به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، روند رشد جمعیت و گرمایش کره زمین باعث شده تا تامین مواد غذایی به روش های سنتی و بوسیله کشاورزی دیگر ممکن نباشد. یک مطالعه جدید نشان میدهد که استخراج پروتئین از میکروب ها می تواند یک روش مقرون به صرفه و مناسب برای تولید موادغذایی مورد نیاز باشد.
سیستم فعلی تولید مواد غذایی مبتنی بر پرورش انواع غلات در مزارع است که به مقدار زیادی آب، نور خورشید، دی اکسید کربن، نیتروژن و البته زمین نیاز دارد. بخش زیادی از محصول مزارع توسط انسان ها مصرف می شود، اما مقداری از آن نیز توسط حیوانات مصرف می شود که آنها نیز برای تولید غذا بمنظور مصرف توسط انسان ها به آب و محصولات مزارع نیاز دارند.
برای تغییر این پروسه می توان به یک منبع تولید غذای جدید متوسل شد که همان میکروب ها هستند. میکروب ها می توانند با بهره گیری از ابزاری مانند انرژی خورشیدی برای کشت پروتئین ها و دیگر مواد دارای ارزش تغذیه ای به کار گرفته شوند.
پروتئین های مذکور برای تغذیه دام و تولید غذای قابل مصرف توسط انسان ها قابل استفاده هستند و نیاز به کشت محصولات گیاهی در مزارع را کم می کنند.
محققان آلمانی این طرح می گویند پروتئین میکروبی می تواند مکمل رژیم غذایی انسان ها باشد و خواص و کیفیت زیادی دارد. برای اینکه حاوی اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی است. این فناوری می تواند ضمن جلوگیری از لطمه رساندن به محیط زیست، از تولید غذا پشتیبانی کند، برای اینکه روش های جاری کشاورزی به آلوده کردن اکوسیستم های فعلی و کاهش ذخایر آبی در سراسر جهان کمک می نماید.
برای این کار دی اکسید کربن هوا جذب شده و با بهره گیری از برق تولید شده بوسیله صفحات خورشیدی در یک راکتور زیستی به غذای مناسب برای مصرف میکروب ها مبدل می شود تا آنها نیز به نوبه خود پروتئین های مفید برای انسان ها و دام تولید کنند.
برآوردهای انجام شده حاکیست برای تولید هر کیلوگرم پروتئین به این شکل به تنها ۱۰ درصد یک زمین کشاورزی نیاز است که برای تولید همین مقدار سویا زیر کشت می رود. در این روش مصرف آب نیز به شدت کاهش پیدا می کند و نیاز به کود نیز کاملاً برطرف می شود.

1400/05/16
12:26:10
0.0 / 5
650
تگهای خبر: فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا