سی دی دریا
سخنگوی پروژه تولید واكسن كووپارس :

لزوم حمایت های قاطعانه دولت و حاکمیت از واکسن سازان داخلی

لزوم حمایت های قاطعانه دولت و حاکمیت از واکسن سازان داخلی

سی دی دریا: سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس به لزوم حمایت های قاطعانه دولت و حاکمیت از واکسن سازان داخلی تاکید نمود.به گزارش سی دی دریا به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی با اشاره به میزان حمایت دولتی از واکسن های تولید شده کرونا در کشور اظهار نمود: شورای امنیت اواخر سال قبل پس از آن که ۴ شرکت به فاز اول مطالعات بالینی واکسن رسیدند مبلغی را برای ایجاد زیرساخت های تولید و واردات تجهیزات بصورت ارز دولتی در اختیار شرکتها قرار داد.
وی با اشاره به این که در حوزه پشتیبانی از سرمایه های در گردش و تامین مواد اولیه چند نکته قابل توجه است، اضافه کرد: اول آنکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا در دنیا میزان نیاز به مواد اولیه و حتی تجهیزات ساده مانند سرنگ و سر سوزن در تمام دنیا افزایش یافت که به تبع آن قیمت مواد اولیه بالا رفته و دسترسی به آن دشوار می شود، این در حالیست که باتوجه به تحریم ها، این مشکلات در کشور ایران چند برابر وجود دارد و دولت نیز برای این مساله و همین طور برای رویارویی با شرکت هایی که در این عرصه وارد می شوند برنامه ای نداشت.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی اشاره کرد: در صورتیکه از ابتدا دولت برنامه ریزی شده پیش می رفت و در بخش دولتی و خصوصی، شرکت هایی را انتخاب و حمایت می کرد بهتر بود، مانند کشور چین که ۲ شرکت بزرگ تولید کننده واکسن دارد (سینوفارم خصوصی و سینووک دولتی) که بیشترین حمایت ها را از دولت دریافت نمودند عمل می کردیم تا با برنامه ریزی علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرات به سایر کشورها را داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاد که البته از جهاتی خوب بود، اظهار داشت: برای اینکه با این برنامه ریزی، پلت فرم ها و زیرساخت های مختلفی توسعه می یابد اما نتیجه نهایی این امر بسیار مهم می باشد.
فلاح افکار عمومی و فضای مجازی را موضوعات بسیار مهمی عنوان نمود و اظهار داشت: مردم می بینند شرکت های زیادی وارد فاز کلینیکال ترایال(مطالعات بالینی) شده اند اما هنوز کمتر از یک میلیون دوز واکسن در داخل کشور تولید شده است؛ این تعدد واکسن سازان انتظاراتی به وجود می آورد ضمن این که در کشور اولین مجوز کارآزمایی بالینی در دی ماه صادر شد و واکسن رازی کووپارس در اسفند ماه دومین دریافت کننده این مجوز بود، در صورتیکه در دنیا فاز ۳ را در آن زمان گذرانده بودند و برخی مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده بودند.
سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس بیان کرد: این مساله باید برای مردم جا بیفتد که هر واکسن تا رسیدن به مصرف اضطراری باید ۳ فاز را پشت سربگذارد که هرفاز حداقل ۲ ماه زمان می برد، این در حالیست که هیچ مشکلی در واکسن و روند کارآزمایی وجود نداشته باشد.
وی تعدد شرکت های واکسن سازی را شمشیر دو لبه ای دانست که در صورت موفقیت نیاز کشور را تامین میکند اما در غیر این صورت علاوه بر خسارت و هدر رفت سرمایه شرکت و از میان رفتن اعتماد دولت به آن، اعتماد عمومی مردم را نیز از بین می برد.
فلاح مهر آبادی با تاکید بر این که هنوز برای پیش گیری از ضررهای مربوط به این حوزه دیر نشده است، اظهار داشت: دولت باید حمایت قاطعانه برمبنای میزان پیشرفت علمی و زیرساخت ها داشته باشد و از طرف دیگر آنان را موظف کند تا حداقل تولید را باتوجه به نیازهای موجود تحویل دهند.
وی با تاکید بر این که پروسه تولید واکسن ساده نیست، بیان کرد: موسسه رازی هم اکنون ۶ واکسن از ۹ واکسن الزامی انسانی را تولید می کند که شامل ۱۸ میلیون دوز واکسن فلج اطفال، سه گانه سرخک، سرخجه، اوریون(MMR)، ۳.۵ میلیون، دوگانه دیفتری و کزاز خردسال و بزرگسال بطور متوسط ۸ تا ۱۰ میلیون دوز بصورت سالانه است که در مجموع به حدود ۲۵ میلیون دوز می رسد.
معاون تحقیقات وفناوری موسسه رازی با اشاره به این که احیانا واکسن های هپاتیت ب، سل، پنتاوالان هم به همین میزان در کشور تولید و مصرف شود، اضافه کرد: بر این اساس مجموع واکسن های انسانی تولید شده در کشور به حدود ۵۰ میلیون دوز می رسد. این امر علاوه بر این که ظرفیت تولید را نشان می دهد، گواه توان و تجربه کشور در زمینه واکسن سازی است.
وی اشاره کرد: اما زمانی که وارد مقیاس بزرگی از جمعیت می شویم و واکسیناسیون باید در حداقل ۲ دوز برای جمعیت واجد شرایط در نظر گرفته شود، به عددی قریب به ۱۵۰ میلیون دوز می رسیم و در این راستا شرکتها باید تلاش زیادی علاوه بر تامین مواد اولیه و زیرساخت ها، در پروسه صنعتی سازی، تایید تست های اولیه تا زمان ورود واکسن به بازار انجام دهند تا محصول نهایی تایید شده و قابل مصرف برای جامعه باشد.
فلاح مهر آبادی با اعلان اینکه مجموع این عوامل نشان میدهد شرکت های سازنده واکسن راه سختی را پیش رو دارند و باید به این نکته توجه کرد که کوشش های انجام شده شبانه روزی بوده، از تمامی شرکت همچون شفافارمد، سیناژن، پاستور و رازی و فخرا تشکر کرد و اظهار داشت: رسیدن به این جایگاه ریسک بزرگی بود تا به دانش فنی دست یابند.
وی با اشاره به این که بطور معمول کشورها به آسانی تمامی تکنولوژی را واگذار نمی کنند و قسمتی از تکنولوژی که مربوط به انتقال فناوری است واگذار می کنند و ادامه آن باید داخل کشور صورت گیرد، اضافه کرد: به همین دلیل هر قسمتی که توسط خود کشور صورت گیرد باارزش است و دانش فنی بسیار ارزشمندی پیاده سازی می شود که اساسا به نفع کشور خواهد بود.
سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس اشاره کرد: این انتظار از سیاستگذاران کشور می رود با توجه به این که موضوع کرونا بعنوان مسئله روز و در تمامی ابعاد زندگی مردم خصوصاً بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی ایجاد کرده، با نگاه ویژه تر و برنامه ریزی بهتر و نیز مشخص کردن سهم شرکتها و حمایت مالی در حوزه سرمایه در گردش، تامین مواد اولیه و پیش خرید از شرکت های سازنده واکسن بتوانند به تولید صنعتی واکسن کووید۱۹ دست یابند.
وی اشاره کرد: بحث پشتیبانی از تولید واکسن کرونا موضوعی حاکمیتی است و تنها به دولت ختم نمی گردد و مجلس شورای اسلامی و تمامی نهادهایی که دراین زمینه مسئولیت دارند را شامل می شود تا با برنامه ریزی بهتر و مشخص تر آینده روشنی را ترسیم کنند.
فلاح با اشاره به این که شرکتها برمبنای زیرساخت ها و توان علمی و اجرائی برنامه ریزی کردند، اشاره کرد: سازمان غذا و دارو در هفته های گذشته نیز بصورت مکتوب میزان تولید هر شرکت تا انتهای سال را استعلام کرده که امید است باتوجه به ظرفیت های موجود، حمایت های لازم انجام گیرد و در کوتاه ترین زمان به نیازهای لازم برای پوشش هرچه بیشتر واکسیناسیون در کشور دست یابیم تا این بیماری را در کشور کنترل نماییم.


منبع:

1400/05/13
13:03:11
0.0 / 5
774
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سی دس دریا