سی دی دریا
رئیس انستیتو پاستور خبر داد؛

كارآزمایی بالینی واكسن كرونای كواك برای افراد زیر ۱۸سال

كارآزمایی بالینی واكسن كرونای كواك برای افراد زیر ۱۸سال

سی دی دریا: رییس انستیتو پاستور ایران از انجام کارآزمایی بالینی روی واکسن پاستور کواک برای افراد زیر هجده سال آگاهی داد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران در برنامه ای تلویزیونی که امروز پخش گردید، با اعلان اینکه ایران بعنوان تنها کشور مسلمان است که موفق به تولید واکسن کرونا شده، اظهار داشت: ویروس کرونا سختی های زیادی برای ما پیش آورد اما در کنارش تجربه های بسیاری کسب شد.
وی با اعلان اینکه انستیتو پاستور ایران قدیمی ترین موسسه واکسن ساز در کشور و منطقه خاورمیانه است، اظهار داشت: این موسسه یکی از معتبرترین برندهای دنیاست و واکسن های آن علاوه بر کشور خودمان در خیلی از کشورهای دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته است.
رئیس انستیتو پاستور اضافه کرد: در میان کشورهای مسلمان فقط ایران و اندونزی نام خوشان را بعنوان کشورهای واکسن ساز تثبیت کردند. در بحث واکسن کرونا، ایران تنها کشور مسلمان است که همه پلت فرم های این واکسن را در داخل کشور راه اندازی کرده است.
بیگلری با اشاره به همکاری مشترک ایران و کوبا در تولید یکی از واکسن های کرونا، گفت: در انستیتو پاستور ایران چندین پروژه واکسن کلید خورده که یکی از آنها پروژه مشترک با کشور کوبا است. ما با کشور کوبا همکاری ۲۰ ساله در تولید واکسن داریم.
وی با اعلان اینکه این پروژه مشترک واکسن کووید، فاز نهایی خودرا در کوبا و ایران طی کرده اظهار داشت: در کوبا ۴۴ هزار نفر و در ایران ۲۴ هزار نفر در شهرهای ساری، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، همدان و زنجان این واکسن را دریافت نمودند. در هر شهر سه هزار نفر این واکسن را زده اند.
وی اضافه کرد: واکسن پاستور کواک یک واکسن نو ترکیب و بسیار بی خطر است؛ چونکه در تزریق روی ۶۸ هزار نفر در ایران و کوبا عارضه جدی بعد از تزریق، دیده نشده است.
به گفته بیگلری، پاستور کواک یک واکسن پروتئینی نوترکیب است که با یک پروتئین بزرگ تر ترکیب شده. این فناوری موجب اثربخشی بیشتر این واکسن می شود و تنها در اختیار چند کشور همچون کوبا و کشور ما هست.
رئیس انستیتو پاستور ایران در ارتباط با کارایی بالای این واکسن به ویژه در افراد زیر ۱۸ سال، عنوان کرد: این واکسن بسیار بی خطر و ایمن است. کارایی بسیار خوبی دارد و در کوبا روی انواع خطرناک ویروس کووید آفریقای جنوبی، هندی و نیویورکی موثر بوده در صورتی که واکسن روسی آسترازانکا در مقابل این ویروس های جهش یافته، حدود ده درصد کارایی دارد.
کارآزمایی بالینی کودکان زیر ۱۸سال
وی اضافه کرد: واکسن پاستور کواک درحال کارآزمایی بالینی در کودکان است و می تواند یک گزینه مناسب برای سنین پنج تا هجده سال باشد. خاصیت دیگر این واکسن، طراحی یادآور آن همراه خودش است. مجموع این خاصیت ها واکسن پاستور کواک را تبدیل به یکی از معدود واکسن های قابل توجه در سطح بین المللی کرده است.
بیگلری اشاره کرد: کشوری که موفق به تولید واکسن شود، سطح علمی بسیار بالایی پیدا خواهدنمود. هر کشوری که سه واکسن بسازد؛ قادر می باشد سه واکسن دیگر هم باتوجه به فناوری سه واکسن قبلی، تولید نماید. بدین سبب در شیب ساخت واکسن قرار می گیرد که ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.
وی اشاره کرد: واکسن یک مقوله موثر در امنیت ملی کشورهاست. کووید ثابت کرد اگر کشورهای دیگر به ما واکسن ندهند با مشکل مواجه می شویم. خوشبختانه طی یکسال گذشته با تولید واکسن کرونا توانستیم فناوری واکسن خودرا حدود ۲۰ سال ارتقاء دهیم. حمایت مقام معظم رهبری و دولت از این اقدام، در تاریخ ماندگار خواهد شد.
وی گفت: اکنون چند کشور اروپایی از ما مشخصات واکسن مان را خواسته اند. کشوری که چندین واکسن می سازد، اعتباری در سطح جهانی کسب می کند که کشورهای دیگر بخواهند یا نخواهند باید آنرا بپذیرند.
رئیس انستیتو پاستور ایران در ارتباط با نحوه‌ی تشخیص کارایی واکسن ها، اشاره کرد: کارایی واکسن ها به چند روش مشخص می شود. یک روش این است که پس تزریق واکسن، خون افراد، مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود در بدن چند درصد از این افراد آنتی بادی به وجود آمده است؛ اما راه خوبی نیست چون کارایی واقعی را مشخص نمی کند.
وی افزود: راه دیگر نشان دادن آنتی بادی های خنثی کننده و ضد ویروس کرونا در بدن افراد است. این هم راه کاملی نیست. راه درست و کامل، واکسیناسیون جمعیت زیادی از افراد است که در کارآزمایی سه اتفاق می افتد.
بیگلری افزود: سپس با حضور این افراد در جامعه مشخص می شود، چند درصد از افراد در مقابل بیماری ایمن بودند و با افرادی که واکسن دریافت نکردند مقایسه صورت می گیرد. بعد از شش تا هشت هفته کارایی واقعی واکسن مشخص می شود. آمار اولیه نشان میدهد واکسن پاستور کواک در تمام شهرهایی که استفاده شده ایمنی خوبی به وجود آورده است.
وی با اشاره به این که پاستور کواک تنها واکسن این موسسه نیست، تصریح کرد: در پیش گیری از موج های بعدی کرونا، واکسن کمک کننده است اما چاره قطعی نخواهد بود و تا ماه ها پس از واکسیناسیون عمومی الزام استفاده از ماسک و رعایت پروتکلهای بهداشتی را خواهیم داشت.
وی اشاره کرد: واکسنی که پس از کوو ایران برکت، به وفور در اختیار مردم قرار می گیرد، واکسن پاستور کواک است. این واکسن تنها واکسن انستیتو پاستور نیست. حدود چهار هفته بعد خبر خوبی را در مورد واکسن دوم مان خواهیم اظهار داشت که کاملا بومی است.
بیگلری با اعلان اینکه ما پنجمین کشور سازنده این واکسن هستیم که اسلحه ما در مقابل انواع جهش یافته ویروس کروناست اظهار داشت: موضوع بعضی افراد در دوز اول، واکسن خارجی دریافت نمودند و در دوز دوم، بخواهند واکسن ایرانی بگیرند درحال بررسی در وزارت بهداشت است.
به گفته رییس انستیتو پاستور ایران، این مساله در دنیا مطرح است و بعنوان یکی از راه حل ها عنوان می شود.


منبع:

1400/04/06
10:55:57
0.0 / 5
770
تگهای خبر: امنیت , سازنده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا