سی دی دریا
مدیر عامل یك شركت دانش بنیان خبر داد؛

دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد

دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد

به گزارش سی دی دریا مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ساخت دستگاه درمان زخم دیابت آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح در دنیا دانش نوینی است و امیدواریم در 2-3 سال آینده تمامی جوانب آنرا بررسی نماییم تا روانه بازار شود.به گزارش سی دی دریا به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، محمدرضا خانی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از تولید ۱۴ محصول دانش بنیان در زمینه فناوری پلاسما آگاهی داد و اظهار داشت: از سال ۹۴ دو شرکت دانش بنیان را تاسیس کردیم که نزدیک ۱۴ محصول دانش بنیان در این شرکت به ثبت رساندیم. هدف اصلی این بود که کارهای آزمایشگاهی دانشگاه را در سطح جامعه انجام دهیم تا زمینه اشتغال برای دانشجویان برقرار شود. همین طور از مهم ترین اهداف این شرکت بومی سازی فناوری پلاسما بصورت صنعتی در زمینه های پلیمر، نساجی، پزشکی و محیط زیست است.
وی به عمده دستاورهای این شرکت اشاره نمود و اضافه کرد: قسمتی از دستاوردها در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی بوده بطوریکه دستگاه های آزمایشگاهی پلاسمایی را تولید و به دانشگاه های کشور ارائه کردیم. هدف این بود که دانشگاه ها به تجهیزات پلاسمایی مجهز شوند. با توجه به این که دستگاه های پلاسمایی گران بوده و نمی توان با صرف هزینه گزاف وارد کرد.
وی اشاره کرد: همین طور بخش دیگر مربوط به اصلاح سطح های پلیمری و منسوجات بود که در حقیقت در سال ۹۵ دستگاهی را برای کاهش مصرف آب در صنعت نساجی و کاهش صرف مواد شیمیایی تحت عنوان پلاسما تکس تولید کردیم بطوریکه با ساخت این دستگاه در سال ۹۵ ایران پنجمین کشور دارنده این فناوری شناخته شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو و یک شرکت خصوصی دستگاه صنعتی پلاسما تکس را رونمایی کردیم، اشاره کرد: رویکرد ما در ساخت این دستگاه کاهش مصرف آب و موادشیمیایی در صنعت نساجی بوده و طراحی آن به شکلی بوده که ۳۰ درصد در مصرف آب را کاهش داده است.
وی یکی از معضلات بخش صنعت نساجی را مصرف آب دانست و افزود: شرکت های فعال در این عرصه ها عموماً در شهرهایی مانند مشهد و شیراز و یزد مستقر شدند که با کمبود آب مواجهند و کاهش مصرف آب در این بخش برای آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.
خانی با اشاره به سبب مصرف بالای آب و مواد شیمیایی در ماشین آلات، اشاره کرد: ما در این دستگاه سطح پلیمر و یا منسوجات را از میان پلاسما عبور می دهیم تا تحت بمباران الکترونی که بر روی سطح انجام می شود، در تار و پود منسوج و یا پلیمر زبری در ابعاد نانومتر ایجاد شود تا سطح موثر این ترکیبات افزایش یابد.
دستگاه تولید فیلترهای آنتی ویروس با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شد
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه تازه ترین محصول این شرکت، دستگاه تولید فیلترهای آنتی ویروس و آنتی باکتریال با بهره گیری از فناوری پلاسما است، اظهار داشت: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور به دنبال ارائه محصولی برای کاهش عوارض این ویروس بودیم که ایده ای از طرف یکی از دانشجویان این دانشگاه عنوان شد و ما بر طبق این ایده طرحی را ارائه کردیم که مورد تایید قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه ما در این طرح موفق به طراحی و ساخت دستگاه صنعتی شدیم، افزود: ظرفیت این دستگاه ۳۰ هزار فیلتر آنتی ویروس و آنتی باکتریال در روز است که برای تولید ماسکهای جراحی یا ماسکهای چهارلایه و N۹۵ قابل کاربرد است.
خانی افزود: فیلترهای تولید شده با این دستگاه با بهره گیری از پلاسما دارای ساختار آب دوست می شوند، ضمن آنکه با بهره گیری از مواد آنتی باکتریال مورد تایید سازمان غذا و دارو سازمان، تجهیزات پزشکی بر روی آن لود می نماییم.
وی با تاکید بر این که این فناوری خصوصاً برای تولید ماسک مورد نیاز کادر درمانی کاربرد دارد، خاطر نشان شد: استفاده از پلاسما سبب شده که ماسکهای تولید مواد آنتی ویروس را جذب کنند و پایداری و ماندگاری این مواد بر روی ماسک افزایش یابد. این ماسک ها محصولی است که در آن هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است، ولی پلاسما سبب عامل دار شدن سطح خواهد شد.
ساخت دستگاهی برای امحای پسماندهای صنعتی
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان همین طور از ساخت دستگاه برای امحای پسماندهای صنعتی در این شرکت آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح را با سرمایه گذاری شرکت خصوصی با ظرفیت یک تن در روز تولید شده است.
خانی روش زباله سوزی پلاسمایی را قابل کاربرد برای انواع پسماندها از صنعتی، ویژه و دارویی تا پسماندهای شهری و بیمارستانی دانست و اظهار نمود: پسماندها در این روش به ترکیبات پایه مانند کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن تجزیه شده و سپس با اضافه کردن گازهای ثانویه مانند بخار آب پروسه هدایت به سمت تولید سینگاز (ترکیب گاز هیدروژن و منوکسید کربن) انجام می شود. سینگاز تولیدی می تواند برای تهیه سوخت و یا تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون بهینه ترین روش برای امحای پسماندها و تولید برق، فناوری پلاسما است، اظهار داشت: این فناوری دارای چندین مزیت است که از آن جمله می توان به قابل استفاده بودن برای همه پسماندها اشاره نمود. پسماندهای حاوی ترکیبات آب، مواد نسوز و یا پسماندهایی که به شدت خطرناک هستند و در اثر فرآیندهای احتراقی معمول منجر به تولید آلاینده های گازی می شوند، در این روش می توانیم با استانداردهای اروپا امحا نماییم، ضمن آنکه خروجی این امحا نیز مواد باارزش است.
دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد/تست بر روی ۸۰ بیمار در فاز دوم
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: همین طور دستگاه درمان زخم دیابت را نیز تولید کردیم که در فاز نخست برروی ۲۰ بیمار دیابتی تست شده است و فاز دوم نیز روی ۸۰ بیمار دیابتی اکنون در بیمارستان شریعتی انجام می شود که این طرح در دنیا دانش نوینی است امیدواریم طی دوسه سال آینده بتوانیم تمامی جوانب آنرا بررسی نماییم تا روانه بازار شود.
ساخت دستگاه جوان سازی پوست با بهره گیری از فناوری پلاسما
خانی افزود: دستگاه جوان سازی پوست با بهره گیری از فناوری پلاسما را تولید کردیم که اکنون در بیمارستان شهدای تجریش و مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان رازی درحال تست است. در تلاش هستیم که سال آینده مجوز ساخت دستگاه جوان سازی پوست و درمان زخم دیابت را از اداره ساخت تجهیزات پزشکی دریافت نماییم. همین طور برای تولید ماسکهای پلاسمایی آنتی باکتریال و آنتی ویروس نیز اقدام کردیم، امیدواریم که در تابستان امسال مجوزهای لازم را ستاندن نماییم تا این محصول ها را با قیمت مناسب روانه بازار کنیم؛ اگر بخواهیم این تجهیزات را از خارج تامین نماییم هزینه های بالایی دارند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: تمام دستگاه های تولیدی با دانش بومی بوده و تا به امروز وارداتی از این نوع تجهیزات نداشتیم. به طوری این تجهیزات بر طبق تحقیقات و مطالعات دانشگاهی طراحی و تولید شده است.
وی اشاره کرد: بزرگترین چالش ما ستاندن مجوز است به لحاظ این که این تجهیزات با دانش نوین است متاسفانه کارشناسان در اداره تجهیزات پزشکی یا سایر بخش ها آشنایی با فناوری نوین ندارند و این مساله دریافت مجوز را مشکل تر کرده است. از جانب حمایت های صورت گرفته چنگی به دل نمی زند بصورت جزیره ای و مقطعی است.


منبع:

1400/03/31
10:29:54
0.0 / 5
637
تگهای خبر: تجهیزات , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا