سی دی دریا
برای بازارسازی محصولات دانش بنیان؛

تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان رونق می گیرد

تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان رونق می گیرد

نشست تخصصی میان یک هیات از پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی و بیمارستانی افغانستانی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی برگزار می گردد.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، ۱۲ تا ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ فرصتی فراهم گشته است تا تجار، روسای بیمارستان ها، پزشکان و فعالان حوزه سلامت کشور افغانستان به ایران سفر کنند و مذاکراتی رو در رو با شرکتهای دانش بنیان متناظر ایرانی خود داشته باشند.
این مذاکرات به میزبانی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شهرهای تهران و مشهد برگزار می شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تجهیزات پزشکی، مرکز توسعه صادرات سلامت، اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات و اتاق مشترک بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی افغانستان و ایران از حامیان برگزاری این رویداد هستند.
در ادامه سوابق همکاری دو جانبه دو کشور و رفت و آمدهای هیأت های تجاری مختلف در سالهای اخیر، این همکاری ها با برگزاری نشست تخصصی هیات پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و افغانستانی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی ادامه می یابد تا بازار صادرات محصولات ایرانی به این کشور گسترش یابد.
همچنین فعالان حوزه سلامت افغانستان هم با زیرساخت ها و ظرفیت های موجود ایران در این عرصه آشنا می شوند.
افغانستان کشوری است با ظرفیت های بالای اقتصادی که عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی، مسیر جذب سرمایه های خارجی به این کشور را کوتاه تر کرده است. استفاده از این ظرفیت اقتصادی برای ایران یک فرصت خوب و مغتنم است.
با توجه به اینکه افغانستان یکی از کشورهایی است که در شرایط تحریم می تواند شریک تجاری خوبی برای ایران باشد، توسعه روابط تجاری و فناورانه با این کشور مسیر خوبی برای بازارسازی محصولات و خدمات دانش بنیان های ایرانی خواهد بود.
کشور افغانستان جمعیتی جوان و اقتصادی پویا دارد که می تواند زمینه توسعه پایدار را برای مردمش فراهم آورد. این کشور برای طی این مسیر به تعامل با دیگر کشورها نیاز دارد. ایران می تواند از این فرصت به نحو مناسبی استفاده نماید. برگزاری این نشست تجاری هم در همین راستا است.
بر همین اساس، نشست تجاری و فناوری میان شرکت ها و صادرکنندگان ایرانی با هیاتی ارز پزشکان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و افغانستانی برگزار می گردد تا توانمندی علمی دانش بنیان های کشورمان به این بازار رخنه کند و تعاملات میان دو کشور شتاب گیرد.


منبع:

1400/03/25
22:53:33
0.0 / 5
536
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سی دس دریا