سی دی دریا
سفیر ایران در كنیا؛

ایجاد شهرك اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در كنیا

ایجاد شهرك اقتصادی برای دانش بنیان های ایرانی در كنیا

به گزارش سی دی دریا سفیر ایران در کنیا اظهار داشت: اعزام هیات های تجاری کنیایی به ایران، ایجاد شهرک اقتصادی و راه اندازی خانه نوآوری از اقدامات برای توسعه بازار دانش بنیانها در کنیا هستند.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، جعفر برمکی امروز در رویداد صادراتی که بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: یک سالی می شود که در صدد راه اندازی شهرک منطقه ای پردازش اقتصادی ایرانی در آفریقا هستیم.
وی با اعلان اینکه اقدامات ما دراین زمینه یک ماه قبل به نتیجه رسیده است، گفت: همه جوانب راه اندازی این شهرک سنجیده شده و تا آخر سال جاری راه اندازی می شود.
به گفته وی در صدد هستیم به زودی جلسه ای با سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در کنیا دارند را برگزار نماییم.
وی اشاره کرد: این شرکتها می توانند محصولات خودرا در کنیا به تولید برسانند و به سایر کشورها صادر کنند.
به گفته سفیر ایران در کنیا، کشور کنیا با کشورهایی مانند انگلستان و امریکا معاهده تجاری دارد و محصولات تولید شده در این کشور به بازار خیلی از کشورها قابلیت صادرات دارند.
برمکی با اعلان اینکه کنیا کشوری در شرق افریقاست و عضو جامعه شرق افریقا شمرده می شود، اظهار داشت: این کشور دارای زیر ساخت های بهتری نسبت به سایر کشورهای آفریقا بوده بدین جهت بیشتر کشورها تلاش می کنند برای رسیدن به بازار سایر کشورها از فرصت های کنیا بهره ببرند.
وی اظهار داشت: به سبب ایجاد دو آژانس تخصصی از طرف سازمان ملل در کنیا، هیات های تجاری زیادی بمنظور شرکت در جلسات محیط زیست سازمان ملل متحد و اسکان ملل متحد به کنیا می آیند و این امر بازار مناسبی را در این کشور به وجود آورده است.
به گفته برمکی، این کشور عضو بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب آفریقا (کومسا) که شامل ۲۲ کشور می شود، بوده و این خود یک ظرفیت بالایی شمرده می شود.
برمکی اظهار داشت: این موضوعات برای افرادی که تمایل دارند در کنیا سرمایه گذاری کنند، مهم می باشد.
سفیر ایران در کنیا با اشاره به ایجاد منطقه آزاد درون قاره ای در افریقا اضافه کرد: هم اکنون ۱۶ درصد از تجارت افریقا میان کشورهای این قاره انجام می شود و یکی از اهداف این منطقه ارتقا سطح همکاری کشورهای افریقایی از ۱۶ درصد به ۶۰ درصد است.
وی با اشاره به ضرورت همکاری ایران در کشور کنیا، تصریح کرد: به شرکت هایی که تمایل به همکاری با این کشور دارند، سفارش می شود برای وارد شدن به تجارت با کنیا حتما کلیه جوانب را در نظر بگیرند.
سفیر ایران در کنیا با اعلان اینکه داشتن وکیل برای دانش بنیانها برای روابط تجاری با این کشور ضروری می باشد، اشاره کرد: همین طور در روابط تجاری با این کشور باید توجه داشت که رابطه دو طرف صادراتی و وارداتی وجود داشته باشد.
وی افزود: سال قبل خانه نوآوری در کشور کنیا با حمایت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد و در مدت کوتاه توانست تجهیزات پزشکی را وارد بازار کند.
سفیر ایران در کنیا اظهار داشت: سفارت ایران در کنیا در صدد است تا فرصت های تجاری این کشور را به شرکت های علاقمند برای همکاری معرفی نماید.
وی اظهار نمود: ما برنامه های همکاری در زمینه های تخصصی آماده همکاری هستیم و در این راستا نخستین هیات جاری در زمینه کشاورزی به ایران اعزام کردیم. وی با اعلان اینکه مقرر است هیات های تجاری در زمینه های مختلف از کنیا به ایران بیایند، افزود: هیات بعدی برای اعزام به ایران در زمینه تجهیزات پزشکی است و این روند ادامه خواهد داشت. سید بهالدین حسینی امروز در یکشنبه های صادراتی-پذیرش هیات های تجاری از کنیا که بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون دیگر نگاه سابق به آفریقا بعنوان یک قاره فقیر و عقب مانده وجود ندارد بلکه این کشور دارای ظرفیت ها و پتانسیل های جدیدی است که می توان از ظرفیت ها به خوبی بهره برد. دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اعلان اینکه کنیا هاب منطقه ای و پایلوت صادرات اقتصادی کشورها شمرده می شود، افزود: بدین جهت حضور در آفریقا از اهمیت ویژه ای برخوردارست. بگفته حسینی حالا کشورهای همسایه ما همچون ترکیه، عربستان سعودی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و... از این ظرفیت ها به خوبی بهره می برند اما جای خالی شرکت های دانش بنیان ایرانی در این حوزه به شدت احساس می شود. وی با اعلان اینکه هم اکنون ارتباط دریایی ایران و آفریقا برقرار است، اظهار داشت: همین طور با رایزنی هایی که شده مقرر است ارتباط پروازی این دو کشور بصورت مستقیم ایجاد شود. دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اعلان اینکه هم اکنون ۶۴۸۰ شرکت دانش بنیان در ۴۵ پارک علم و فناوری مورد حمایت قرار گرفتند، بیان کرد: این نشان از ظرفیت های ویژه ایران بوده که می توانند بواسطه قاره آفریقا خصوصا شرق آن به ظرفیت های صادراتی تبدیل گردد. وی با اعلان اینکه هم اکنون یک نمایشگاه دائمی دستاوردهای ایرانی در کنیا توسط معاونت علمی فعالیت می کند، اظهار داشت: شرکتها می توانند از این فرصت به خوبی بهره ببرند و دستاوردهای خودرا به نمایش بگذارند تا در آینده بتوانند با کنیا و شهرهای آفریقا ارتباط بگیرند. بگفته دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه کنیا می تواند دروازه کارهای اقتصادی دانش بنیان ها به آفریقا و سایر کشورهای همسایه آفریقا باشد و این امکان تسری وجود دارد.


منبع:

1400/03/24
09:39:49
0.0 / 5
587
تگهای خبر: آنلاین , تجهیزات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا