سی دی دریا
در ادامه حكمرانی های یكجانبه ؛

حمایت كاربران از فلسطین به مذاق اینستاگرام و توئیتر خوش نیامد

حمایت كاربران از فلسطین به مذاق اینستاگرام و توئیتر خوش نیامد

سی دی دریا: حمایت کاربران فضای مجازی از مردم فلسطین در ایام اخیر به مذاق مدیران شبکه های اجتماعی آمریکایی خوش نیامده و این شبکه ها، خیلی از محتواهای انتشار یافته در این خصوص را حذف و فیلتر کرده اند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، کاربران فضای مجازی در محکومیت کشتار مردم فلسطین از طرف رژیم صهیونیستی و پشتیبانی از جبهه مقاومت فلسطین در درگیری با این رژیم غاصب، نسبت به انتشار پست و تصویر در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و توئیتر اقدام نموده اند. اما این محتواها از طرف مدیران این شبکه های اجتماعی حذف و به تعدادی کاربران نیز نسبت به حذف اکانتشان هشدار داده شده است. حملات هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه از دوشنبه هفته گذشته و با یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی و محاصره کامل آن شروع شده و تا حالا بیش از ۲۰۰ فلسطینی همچون زن و کودک در این حادثه کشته شده اند. با شروع درگیری میان جبهه مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر تعدادی کاربران با انتشار پست در شبکه های اجتماعی آمریکایی این اقدام رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی گناه فلسطین را محکوم کردند اما این پست ها با واکنش هایی از طرف مدیران این شبکه ها روبه رو شده است. با وجود اینکه رژیم صهیونیستی در مقابل دیدگان جهانیان به کشتار مردم فلسطین ادامه می دهد، شبکه های اجتماعی اینستاگرام، توئیتر و فیسبوک که داعیه عدالت و آزادی خواهی سر می دهند، در خدمت رژیم اشغالگر قرار دارند و محتوای ضد اسرائیلی را از پلت فرم هایشان حذف می کنند. برای مثال اینستاگرام پست های مربوط به این حوادث را در ساعات اولیه به سرعت حذف نمود. البته این شبکه اجتماعی بعد از چند ساعت در حساب توئیتری خود با بیان عذرخواهی، دلیل حذف پست ها و مطالب مربوط به این حوادث را یک اختلال جهانی اعلام و اصرار کرد که این اختلال مربوط به یک کشور با موضوع خاص نبوده و برطرف شده است! اما با این وجود در ایام اخیر تعدادی کاربران اذعان کرده اند که تصاویر و محتوای فارسی که با هدف محکومیت و افزایش آگاهی جهانیان از خشونت های رژیم اشغالگر قدس روی اینستاگرام منتشر می کنند، در استوری ها نشان داده نمی گردد و پست ها نیز توسط این شبکه اجتماعی حذف می شود.
سانسور فلسطین در اینستاگرام؛ از حذف استوری تا محدودیت در دسترسی بر طبق گزارش انتشار یافته در خبرگزاری AFP، سادا سوشال(Sada Social) پلتفرمی که برای محافظت از محتوای اشتراک گذاشته شده توسط کاربران فلسطینی در فضای آنلاین به وجود آمده است، در هفته گذشته ۲۰۰ مورد محدودیت اعمال شده درباره محتوای مربوط به خشونت های شیخ جراح و شرق اورشلیم را ثبت کرده است. ایاد رفاعی مدیر این پلت فرم گفته محتوای محدود شده شامل بستن حساب های کاربری در توئیتر یا اینستاگرام، بلاک کردن خاصیت ها در اینستاگرام مانند پخش زنده ویدیوها یا محدود کردن دسترسی به محتوای مربوط به شیخ جراح یا اورشلیم است. مروا فتافتا مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه فعالان دیجیتالی Access Now نیز در این زمینه می گوید: کاربران فلسطینی همچنان از اعمال محدودیت ها خبر می دهند. روز جمعه طی حمله رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، فیسبوک هشتگ #Al-Aqsa را محدود کرد و پخش زنده ویدئو در اینستاگرام خیلی از کاربران مختل یا بسته شد. بگفته رفاعی شبکه های اجتماعی بزرگ با رژیم صهیونیستی همکاری می کنند تا محتوای دیجیتال کاربران فلسطینی را از بین ببرند. البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد. هند خودری یک خبرنگار فلسطینی با ۱۸ هزار فالور در اینستاگرام است وی نیز در همین زمینه اعلام نموده است که استوری های من از بین رفته اند و همین طور استوری های من در اینستاگرام قابل مشاهده نیستند. مسدودسازی حساب ها در توئیتر علاوه بر حکمرانی مغرضانه و یکجانبه اینستاگرام بر محتوای این شبکه اجتماعی، توئیتر نیز نسبت به حذف و فیلتر پست های کاربران در محکومیت حوادث قدس اقدام می کند.
این شبکه اجتماعی همزمان با روز جهانی قدس و در امتداد پشتیبانی از رژیم صهیونیستی، دهها حساب توئیتری را به سبب اعلام همبستگی با ساکنان «شیخ جراح» مسدود کرد.
این پلت فرم در اقدامی ضد فلسطینی و همسو با سیاست های اشغالگران صهیونیست، ده ها حساب توئیتری را به خاطر دعوت به همبستگی با ساکنان منطقه شیخ جراح در قدس اشغالی و پوشش جنایات رژیم صهیونیستی مقابل آنان مسدود کرد. در همین ارتباط، منابع رسانه ای اعلام نمودند که این حساب ها به خاطر به کار بردن هشتگ «شیخ جراح را نجات دهید» به زبان های عربی و انگلیسی مسدود شده اند. توئیتر همین طور حساب کاربری یک خبرنگار فلسطینی-آمریکایی را از دسترس خارج و به مدت ۱۲ ساعت قابلیت توئیت، بازنشر و لایک کردن وی را محدود کرد. «مریم البرغوثی» ژورنالیست مشهور فلسطینی- آمریکایی که بطور زنده تظاهرات در نزدیکی اورشلیم را گزارش می کرده، با حذف حساب کاربری خود در توئیتر روبه رو شده است. دلیل این محدودیت نقض سیاست های توئیتر اعلام شده است.
نکته قابل توجه تر این که اورشلیم پست در گزارشی آورده است، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی از فیسبوک (صاحب اینستاگرام) و توئیتر خواسته محتوای ضد اسرائیلی را در پلت فرم هایشان حذف نمایند. بنی گانتز وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی در جلسه ای ویدئویی که با مدیران ارشد این پلت فرم ها داشته از آنها خواسته تا محتوایی را حذف نمایند که بگفته وی احتمال افزایش خشونت را بیشتر می کند. مدیران ارشد این پلت فرم ها نیز در پاسخ به این درخواست اعلام نمودند که در پلت فرم هایشان این مساله را رعایت کرده و از این محتوا جلوگیری می کنند!


منبع:

1400/02/28
13:56:44
0.0 / 5
677
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سی دس دریا